Jak najít toho pravého...gynekologa

Pokud i vy navštěvujete gynekologa jen nerady, máme pro vás trochu motivace, proč hledat dál. čas a energie, které hledání věnujete, se vám v každém případě vyplatí.

text: Andrea Mouaddab Vémolová
foto: Shutterstock.com

 

Na vztah lékařů a pacientek jsme se podívali společně se dvěma našimi předními odborníky, MUDr. Helenou Máslovou z Centra psychosomatické péče a MUDr. Hynkem Heřmanem z kliniky GynPrag. Ti nám nastínili svůj názor na současnou situaci v oblasti gynekologie a péče o naši ženskost a nasměrovali nás tam, kde nám bude pomoženo.  

 

Čeští lékaři pacientům rádi předhazují, jak dobře se v Čechách máme oproti jiným státům v Evropě i na světě. V některých oblastech je to možná pravda, v jiných však česká lékařská péče poněkud pokulhává. Systém českého zdravotnictví, a v tom se shodneme s doktorkou Máslovou, určitě není zaměřen na pohodlí pacienta či prevenci chorob. Konkrétně v gynekologii je pro prevenci některých závažných onemocnění velmi důležitý rozhovor s pacientkou, úpravy režimu, hloubková rodinná anamnéza a v neposlední řadě osvěta, díky níž budete vědět, co se svým tělem dělat. Jenže gynekolog dostává od pojišťovny stejnou sumu peněz za bleskové vyšetření jako za hodiny rozhovorů se svou pacientkou. Navíc, aby si lékaři vydělali na živobytí, nepotřebují lidi zdravé, ale nemocné. Je to hloupý paradox dnešní doby, který, doufejme, skutečně zodpovědný a dobrý lékař dokáže překročit...

 

Chcete ho mít? Musíte ho najít!    

Doktor Heřman z kliniky GynPrag nastiňuje čtyři cesty, jimiž se ženy při pátrání po dobrém gynekologovi vydávají. „Výběr lékaře je obtížný, protože každý z nás má jiné prefe rence a každý lékař uplatňuje jiný postup, jak ve smyslu odborném, tak v otázce přístupu k pacientce. Prvním nabízejícím se řešením je lékař, jehož ordinaci má žena po ruce; za druhé se pacientky rády řídí radou svých matek či jiných příbuzných; v třetím plánu dávají na radu svých kamarádek a v poslední řadě se rozhodují podle vlastní zkušenosti. Podle mého názoru je optimální právě ta poslední varianta, kdy pacientka sama zkouší a hledá gynekologa, který jí bude vyhovovat.“ Gynekologický obor jako takový vychází povětšinou z chirurgie. Proto se nemůžeme divit, že právě gynekologové, kteří by vám měli věnovat čas a s rozvahou opečovávat vaši ženskou stránku, jsou více nakloněni radikálním řešením typu hormonální léčby či operace. Přitom tělo se umí velmi často uzdravit samo, ale potřebuje ten správný impuls.  

Jak ideální by byl stav, kdybychom dvakrát do roka mohly jít probrat své ženství do ordinace důvěryhodného lékaře, který si nás vyslechne, poradí, zeptá se na náš sexuální život, partnerské problémy či touhu po rodině a bude nás včas varovat, pokud rodinná anamnéza říká, že rakovina prsu nás nemine. Jen pro příklad, velmi účinnou prevencí rakoviny prsu je brzké otěhotnění (okolo dvacátého roku života) a dlouhé kojení. V případě dědičného zatížení v rodině byste tak toho správného gynekologa měli najít pro svou dceru už okolo 18. roku života. 

 

Arogance není autorita    

Letos v létě jsem potřebovala navštívit svou gynekoložku s obvyklou letní vaginózou – sestra mě objednala až za týden od akutních problémů. Byla jsem v podstatě už tak nějak samovyléčená, když jsem seděla před starým nevrlým mužem v důchodu, jenž v době dovolené lékařku zastupoval. Byl hrubý, povýšený a nepomohl mi ani trochu. Cítila jsem se jako znásilněná, když mi odebíral vzorky do laboratoře, a domů jsem přišla s pláčem.  

Podle Heleny Máslové je současný stav nejen v gynekologii takový, že lékaři ztratili své nejsilnější zbraně. Před padesáti lety bezpečně fungovala antibiotika a vědomosti o lidském těle měli pouze ti, kteří obor studovali. Dnes si můžete najít na internetu stejné informace, které má k dispozici váš lékař. To vede k pocitu bezmoci na straně lékařů a ten se pak může projevovat jistou formou arogance, zloby či nepříjemného jednání.

 

Gynekologické vyšetření snů    

Asi žádná z nás si neumí představit, že s úsměvem na rtech běží v ústrety svému gynekologovi a natěšeně touží po každoroční preventivní prohlídce. To však neznamená, že od svého lékaře musíte pokaždé odcházet jako spráskaný pes. Pokud vám na zdraví opravdu záleží, hledejte nejen profesionála, ale i člověka, který je ochoten věnovat čas vašim problémům a prevenci. „Pravidelné roční vyšetření by mělo obsahovat pohovor s eventuální aktualizací anamnézy, gynekologické vyšetření včetně vyšetření děložního čípku, ultrazvukové vyšetření je na zvážení lékaře. Součástí preventivního ošetření je i dotaz na samovyšetřování prsou a také jejich od - borné vyšetření,“ dodává Hynek Heřman k tématu každoroční gynekologické prohlídky. V těhotenství se pak péče o ženu zintenzivňuje, ale tam kupodivu většina lékařů nechybuje. Co se týká nebezpečí pohlavních chorob, záleží na druhu sexuálního života, který vedete. Máte-li pochyby, nechte se čas od času otestovat na HIV či chlamydie (ty jsou velmi zapeklitým nepřítelem).  

 

Když to nejde 

Velká spousta žen dnes bojuje s plodností a toto citlivé téma budete řešit právě se svým gynekologem. „Informovat lékaře je vhodné zhruba po roce snažení. Ten by pak měl vytvořit plán pro další postup, který probere se svou pacientkou. Na začátku je klasické vyšetření, podrobný ultrazvuk, krevní testy včetně hormonálního profilu, spermiogram partnera. Je dobré zvážit imunologické vyšetření a následně již přicházejí v úvahu diagnostické a případně terapeutické výkony v rámci gynekologie,“ uvádí doktor Heřman. Existují ovšem i jiné metody, jak ovlivnit plodnost žen – například psychosomatika je zcela od borná a vědecky pro kázaná metoda, jak v těle napravit chyby pomocí psychologie. Takovou možnost máte například v Centru psychosomatické péče u lékařky Heleny Máslové: „Někdy stačí jen úprava režimu a pacientce se spraví menstruační cyklus a hormonální rovnováha, je to individuální. Na začátku každé spolu práce s klientkou provedu psychosomatickou analýzu, společně zmapujeme rodinnou anamnézu a současnou emoční situaci pacientky uvnitř i v jejím okolí. Ke zlepšení činnosti hormonů lze využít také některé fyzioterapeutické postupy, hormonální jógu a podobně.“ Tělo a mysl jdou ruku v ruce. Stejně jako pro své rodinné štěstí potřebujete toho pravého partnera, pro zdraví své i svojí rodiny byste si měly vybírat ty pravé lékaře. ♥

Kategorie: