SEBEVĚDOMÍ: Ničí ho časopisy?

Je to teď takový boom. Odsuzovat všechny ty časopisy, které ukazují vyretušované modelky s krásnou tvářičkou a štíhlým dokonalým tělem. Odborníci bijí na poplach, že kvůli nim se my, obyčejné ženy, cítíme méněcenné a naše nízké sebevědomí, získané díky pohledu na fotky bezchybných žen, nás může dohnat až k extrémnímu řešení, které končí poruchami příjmu potravy.

Text: Alžběta Bublanová

Jenže opravdu pohledem na krásnou ženu na obálce našeho oblíbeného časopisu či po zhlédnutí filmu s krásnou hrdinkou v hlavní roli utrpí naše sebevědomí? Nedávno američtí psychologové z Virginie zjistili, že našemu sebevědomí ublíží spíše pohled na nedokonalou ženu. Zkoumali čtenářky knih typu Deník Bridget Jones a zjistili, že dotazované se po jejich přečtení cítily méně přitažlivé. Jiná studie, tentokrát z Ohia, ukázala, že časopisy s hubenými modelkami zvyšují ženám sebevědomí tím, že je motivují k lepším výkonům.

 

Snění nad hezčím já

„Ženy touží ztvárnit své nejhezčí já, většinou chtějí tzv. Krásné fotky,“ říká o svých zákaznicích brněnská fotografka Martina Grmolenská. Ženy zkrátka baví se dívat na hezké fotky, ať jde o jejich vlastní či cizí, ale potřebují hlavně snít. Nad hezčím já. Podle výzkumu z Londýna vyplývá, že pokud se člověk dívá na sebe do zrcadla více než deset minut, přepadnou ho úzkostné stavy. Proč asi? Vidí všechny ty nedostatky, které při běžném zhlédnutí nestihne zaregistrovat, které ale zároveň na fotografii nemusí být vidět.

 

Celulitidu nemáme, tlusté nejsme

Tak například pohled na Bridget Jones nám sníží sebevědomí, protože to najednou všechno vidíme. Tlustá stehna, celulitidu, obří kalhotky. A všechny tyto aspekty si vztáhneme na sebe. Bridget nás na ně upozornila. Kdežto pohled na sexy křivky Jennifer Lopez nás ukolébá v uklidňující představě, že tak taky vypadáme, nebo přinejmenším, až si zajdeme do posilovny a oblékneme si stejně červené negližé, budeme tak vypadat taky. Navíc, pokud jde o romantické filmy, ženy na ně chodí většinou snít, nechtějí znovu prožívat realitu. Takové malé oblbnutí sebe samé v podstatě prožívají i během nákupu oblečení či permanentky do posilovny, kde visí plakáty s dokonalými ženskými těly.

 

 

Jsem hvězda

Snahu napodobovat ideál a věřit, že tak opravdu vypadáme, ale mají i muži. A nemusí nutně jít o nějakou dokonalost. Jeden můj známý byl velikým fanouškem hrdiny z filmu Big Lebowski. A stačilo mu málo, obyčejný župan a lehce jakoby opilá řeč, aby se tak opravdu cítil. A můžeme jít ještě dál. Jako děti jsme napodobovali dospělé, scénky z filmu, taneční kreace zpěváků. V tu chvíli jsme opravdu věřili, že jsme jim podobní. A toho zvyku se nezbavujeme ani v dospělosti. Důkazem toho je čím dál populárnější karaoke. Zpíváme, tančíme, pohybujeme se podle našich dokonalých vzorů. A ty potřebujeme. Nejčastěji si bereme na paškál právě hvězdy typu Michael Jackson či Shakira. A pak svým neumělým zpěvem a tancem vyvoláváme v sobě pocit dokonalosti. A pokračovat bychom mohli dál. Rádi si čteme recepty s fotografiemi lákavých dortů či hezky naaranžovaného steaku. Malé snění není na škodu. Ale pokud překročí určité hranice, dostáváme se na tenký led, odkud se právě rojí nemoci typu anorexie nebo bulimie. Studie z Ohia, která přišla s tím, že krásné modelky na obálkách magazínů nám zvyšují sebevědomí, ale vzápětí také potvrdila, že jde jen o dočasný proces. Ženy jsou sice zpočátku nadšené ideálem a s chutí se vrhají do fitcenter a kupují dietnější potraviny, ale když se po čase nedostaví takový výsledek, jaký by chtěly, objeví se naštvanost a nesnášenlivost k vlastnímu tělu. Takže dámy, sněte u krásných modelek, pánové, buďte ve svém světě tak bezprostřední jako Lebowski, ale až se probudíte, zůstaňte sami sebou.

 

Kategorie: