Připadá vám ranní vstávání příjemné podobně jako podélné parkování či návštěva u tchyně? Přitom stačí tak málo a ráno se stane tou nejhezčí částí dne…
Text: Zdenka Tomis
K tomu, aby i rána všedních dnů, kdy se musíte rychle dát do kupy, obléknout, sbalit do práce či obstarat děti, byla tak hezká a klidná jako ta sobotní a prázdninová, stačí opravdu jen pár chytrých rad, odhodlání a možná také silná vůle. Hned vám vysvětlíme proč.
Vstaňte dřív
Asi už chápete, k čemu jste si měla připravit tu silnou vůli, že? Na první pohled se vám tahle rada zdá možná naprosto mimo mísu, protože vy, kdybyste si mohla vybrat, spíte minimálně do deseti, a tak si nedovedete představit, jak by vám dřívější vstávání mohlo zkvalitnit život!? Naprosto jednoduše – najednou budete mít na všechno hromadu času, a tak ráno stihnete i pár příjemných činností. Pokud si totiž chcete ranní vstávání oblíbit, mělo by být vaším cílem udělat z něj plnohodnotnou součást dne, která se neskládá jen ze samých povinností, jež navíc musíte splnit co nejrychleji, abyste v práci hned na úvod nedostala přednášku od šéfa.
Zkuste nepřemýšlet stylem „ráno musím do práce“, ale „ráno se nasnídám, něco si přečtu, v klidu se upravím a pak vyrazím do práce“. Neměla byste dovolit svému zaměstnání, aby vám kradlo a kazilo celý den, má totiž vyplňovat jen jednu jeho část. A pokud namítáte, že přece musíte spát sedm nebo osm hodin, neb je to zdravé, pak běžte prostě spát dřív. Často jsme úplně zbytečně vzhůru třeba do půlnoci nebo ještě déle jenom proto, že jsme zvyklí dívat se na televizi, pouštět si seriály, nebo snad dokonce pracovat. Tohle si tedy rovnou zakažte. Ještě jsme neviděli seriál, který by byl lepší než spánek. A co se týče práce, klidně si ji nechte právě na ráno. Vždyť našemu organismu je přirozené být vzhůru, když je světlo, a spát, když je tma. To jen naše civilizační návyky a technologie se to snaží měnit.
Udělejte si čas na sebe
Do čeho se ráno pustíte, závisí jen na vás a samozřejmě na vašich časových možnostech. Pokud chodíte do práce na sedmou či na osmou, asi si stihnete maximálně jen přečíst ranní noviny (v iPadu, do trafiky vás samozřejmě neženeme), zacvičit si či nalakovat nehty, protože i my uznáváme, že vstávat dřív než v půl šesté je obzvlášť teď v zimě šílený nápad. Ovšem, pokud chodíte do práce na devátou nebo snad dokonce na desátou, můžete čas využít chytře a například vyžehlit koš prádla. Aspoň to nebudete muset dělat, až přijdete unavená z práce, a zajistíte si tak volný večer. Zkrátka si každé ráno představte, že je sobota, a alespoň na chvíli dělejte to, co byste dělala, kdybyste měla celý den volno. Ideální je však z těchto představ vyloučit spánek, po němž by následoval zase jen stres a zběsilé pobíhání po bytě z důvodu nedostatku času.
Naplánujte si den
Teď už máte zajištěné dlouhé ráno plné příjemných věcí, ale když vás při něm bude bolet žaludek z po citu, že musíte do práce, kde se nezastavíte a ještě na vás u toho bude štěkat kolegyně, vstávání si neužijete. Abyste se tedy aspoň trochu uklidnila, vemte tužku a papír či diář a zapište si všechny úkoly, které dnes musíte splnit. Potom je třeba pomocí čísel se - řaďte tak, abyste na začátku měla ty, které mají největší prioritu, také střídejte úkoly podle časové náročnosti, aby dlouhý střídal krátký. Je dobré také ten nejhorší úkol, do kterého se vám vůbec nechce, splnit hned zkraje a pak budete mít celý den klid, protože to nejtěžší máte za sebou. Ano, zní to sice jako autistický návyk pořádkumilovného detailisty, ale uvidíte, že když budete přesně vědět, co vás ten den čeká, dokážete si ráno mnohem lépe užít.
Pracujte
Čas, který jste získala tím, že jste se naučila vstávat brzy, můžete využít také prací. Pokud vaše zaměstnání umožňuje práci z domova, vezměte si k ranní kávě počítač a vyřiďte maily. Nebo se znovu podívejte na projekt, jemuž začíná hořet deadline a vás k němu ještě nic nenapadlo. Ráno jsme odpočatí, naše mysl je svěží a jasná, proto nás ráno napadají ty nejlepší věci. Nebo nás alespoň napadají rychleji, takže možná ráno u snídaně hravě vyřešíte to, nad čím byste v kanceláři zbytečně strávila několik hodin. Získáte tak čas na oběd, na jiný úkol, nebo prostě budete moci jít dříve domů. Případně již ráno rozešlete úkoly, a než dosnídáte, obléknete se a dorazíte do práce, někdo jiný už je může řešit. Ušetřený čas, to jsou nejenom peníze, ale hlavně více volného času a více zábavy. Tak na to při nastavování ranního budíku pamatujte.
Těšte se
To nejlepší jsme si nechali na závěr. To, co funguje při vstávání ze všeho nejlépe a nestojí vás skoro žádné úsilí, je totiž pocit, že se máte na co těšit. Večer, než jdete spát, vzpomeňte si na něco skvělého, co vás další den čeká. Ale protože vás každý den asi nečeká první rande, oběd se sexy klientem nebo koncert Rolling Stones, je důležité umět se radovat z maličkostí. Vzpomeňte si, že jste si koupila nový kabát a zítra v něm poprvé vyrazíte ven. Nebo, že až se probudíte, uděláte si skvělou ovesnou kaši s medem a banánem a u ní přečtete další kapitolu napínavé detektivky. Nebo, že má zítra šéf dovolenou, a tak bude v práci klid. Nebo, že jsou děti na škole v přírodě, a tak bude klid i doma. Nebo, že po dlouhé době jdete na oběd s kamarádkou, jdete ke kadeřnici, konečně dokončíte náročný pracovní úkol... A tak bychom mohli pokračovat do nekonečna. Věřte, že na každém dni se dá najít něco pozitivního, kvůli čemu se vám vyplatí vylézt z postele.