KRUTÁ PRAVDA O NEVĚŘE

Taky jste alergická na to, když vám nějaký muž tvrdí, že nemůže za to, že podvedl svou ženu? Ty řeči o pudech a tak dále? Ale on má pravdu. Je na čase se smířit s tím, že za rozpady partnerských vztahů může molekula složená z 22 atomů.

TEXT: NIKOL ŠTÍBROVÁ

 

Říká se jí dopamin. Kdybyste tento útvar zvětšila deset milionkrát, vypadal by jako pulec. A tenhle pulec umí neskutečně silně působit na lidský mozek. Dopamin je molekula touhy, díky níž se váš partner cítí motivovaný, optimistický a plný sebedůvěry. Je to látka, která funguje jako jeho pohon. Hraje hlavní roli ve stovkách situací, ve kterých se váš drahý během dne ocitne. Tak třeba, když prochází kolem své oblíbené hospody. V tu chvíli se dopamin uvolní a vede jeho nohy ke dveřím. Říká mu: „Musím si dát aspoň jedno.“ Současně uvádí do pohotovosti paměť. Mozek se připraví na to, že zkusí, jestli to pivo chutná fakt tak dobře, jak si myslel, a pro příště zaznamená dobrou zkušenost, nebo naopak zklamání.     

 

Věčné hledání   

Stejně tak sehraje dopamin svou roli, když kolem něj projde někdo atraktivní nebo když se chystá někoho atraktivního svést. Vědcům ještě není úplně jasné, jak dopamin přesně funguje. Pravděpodobně však jde o faktor, který mu vyšle všechny ty motýlky do břicha, když má potkat svou Paní Božskou. Tedy vás. Muži jsou naprogramováni k tomu pátrat, zda někde není něco lepšího. Bez detektoru, který mají zabudovaný hluboko v mozku a který nové a lepší věci vyhledává, by nebyli schopní se ničemu učit. A jakmile získají onu novou věc, rychle si na ni zvyknou a zatouží po další. A je úplně jedno, o jak banální věc se jedná.    

 

Kategorie: