Jak se nezbláznit z dětí během dlouhých cest autem

 

Už tam budem? Nikdy nekončící otázka, na kterou by se měl připravit každý dospělý v autě s dětmi. Naštěstí se stačí předem trochu připravit a mnohonásobně se vám to vrátí v podobě zabavených a (relativně) tichých dětí na zadních sedadlech. 

Mít spokojené děti v autě není jen otázkou zachování vašeho duševního zdraví, ale i bezpečnosti. Roztržití řidiči jsou na silnicích nebezpeční. Čím více času věnujete hádkám, domlouváním dětem a jejich kontrolováním přes zpětné zrcátko, tím méně se plně soustředíte na řízení. Studie dokonce ukázaly, že skoro pětina nehod je zaviněna, když se řidiči místo provozu věnovali dětem vzadu v autě.

Než se tedy společně vydáte na dlouhou cestu, přečte si naše tipy, jak učinit rodinu šťastnou během jízdy.   

Nastavte dopředu pravidla a očekávání

Ačkoli to zní velmi jednoduše, má to zásadní dopad na chování. Dětem by se měly nastavit hranice a měly by se jim učit. Řekněte jim předem plán cesty, co od nich očekáváte a jak se mají chovat. Můžete jim například říci, že se pojede od devíti do pěsti hodin, na oběd se zastavíte kolem poledne. Každý si může do auta vzít dvě hračky a může si naladit rádio nebo hudbu podle svého přání na jednu hodinu, pak na řadu přijde další. Samozřejmě pravidla se budou lišit podle věku a osobnosti dítěte, ale je pro ně dobré předem vědět, co mohou očekávat.    

Přiberte dostatek hraček a nezapomeňte na pauzy

Ať se jedná o panenku, puzzle nebo oblíbenou elektronickou hračku, všichni máme rádi hračky. Vezměte si s sebou (samozřejmě v rozumné míře) hodně hraček. Myslete na to, že nejvhodnější za jízdy jsou ty do ruky. Třeba lehké a skladné frisbee se vám pomůže protáhnout si tělo během pauzy na odpočinek a navíc znamená pro děti zábavu, na kterou se mohou těšit. Má-li vaše rodina ráda deskové hry, ale nechce se vám brát s sebou velké balení, sáhněte po praktické cestovní verzi. Pokud jste fanoušky strategických her, známou společenskou hru Labyrinth najdete ve dvou šikovných karetních verzích, Labyrinth Mini (219 Kč) a Labyrinth Treasure Hunt (299 Kč). Při těchto hrách musí vaše ratolesti zapojit kritické myšlení, aby hře porozuměly na rozdíl od video her, kde míra zapojení není tak vysoká. 

Odměňujte za dobré chování

Ano, síla úplatku. Neprobíhají věci podle plánu? Nabídněte dětem odměnu za dobré chování. Žádné stěžování si v příští hodině znamená zastávku na zmrzlinu. Za ráno bez fňukání dostanou možnost si vybrat, co se bude obědvat nebo jakou atrakci navštívit jako první. 

Neočekávané zastávky

Je jednoduché si sestavit časový plán a držet se ho zuby nehty, zvláště pokud jsou tam povinné položky jako je přijet do hotelu před šestou hodinou nebo stihnout atrakci, než se zavře. Pokud ale máte naplánovanou cestu opravdu dlouhou, nezapomeňte ji oživit trochu nečekanou zábavou nebo se může stát nebezpečně úmornou. Až tedy bude projíždět malým městem a děti uvidí hezké hřiště, zastavte se u něj, ať se na něm mohou vyřádit. Neomezujte se jen na děti, pokud něco zajímavého při cestě uvidíte sama nebo manžel, a chtěli byste to prozkoumat, udělejte to. Neplánované zastávky povýší jízdu na dobrodružnou a zábavnou úroveň. A jak praví známé přísloví, někdy je cesta právě cílem.

Kategorie: