BYLINKOVÁ ZAHRÁDKA V GARSONCE

Léčí, voní, chutnají. Slouží pro výrobu čajů, jako ochucovadlo, v aromaterapii či jako přísada do koupele. I když jsou to rostlinky v mnoha ohledech značně odlišné, pro jednoduchost jim říkáme prostě BYLINKY. A pěstovat je můžeme opravdu úplně všude...

Text: Tereza Kroupová

Moderní kuchyně se bez čerstvých a voňavých lístků již neobejde. Samotné pěstování bylinek není vůbec složité. Ať je pěstujeme na zahrádce, na balkoně nebo doma za oknem, bude jim stačit dostatek světla a většina bylinek poroste sama. Párkrát a sezonu je můžete přihnojit tekutým organickým hnojivem. Velmi účinné je při jejich výsadbě použít koňský hnůj s rohovinou, ale při použití v interiéru to raději nezkoušejte.

Vypěstovat si vlastní úrodu doma v kuchyni, obýváku nebo na terase či balkonu není žádný problém. Stačí si domů pořídit speciální plastové panely Minigarden, které slaví úspěchy po celém světě. Modulové panely lze díky speciálním zámkům libovolně kombinovat, a postavit tak velkou a vysokou stěnu na minimálním prostoru. Důležité jsou i nůžky na stříhání bylinek. Jsou zvláštní tím, že nemají standardní 2 břity proti sobě jako nůžky klasické, ale 3 až 5 břitů. Takže bylinky nastříháte nadrobno a mnohem rychleji.

Pokud jste se rozhodli si zahrádku u kuchyňské linky postavit a nevíte, co přesně do ní zasadit, tady je pár tipů – možná, že vás původ i účinky bylinek tak trochu překvapí.

 

Bazalka pro svobodné

Bazalku si spojujeme se slunnou Itálií – co by to bylo za špagety, kdyby se z nich nelinula vůně této bylinky. Podle tradice si italské dívky zaplétají bazalku do vlasů, když jsou ještě nezadané. Bazalka je v našich klimatických podmínkách jednoletá rostlina a její využití je široké. Používá se při úpravě letních salátů, dochucení masa a těstovin. Výborně se konzervuje mražením. Jídlu propůjčuje specifickou chuť a výrazně napomáhá trávení.

 

Dobromysl jako antiviagra

Český název této rostliny je nesmírně trefný, neboť dobrou mysl skutečně pomáhá utvářet i udržet si. Kouzelné, skoro magické vlastnosti této rostliny známé také jako oregano znal už středověk. Svou vážnost si ale udržela až do dnešních dnů, protože pomáhá udržet dobrou náladu a zklidňuje organismus. Proto se používá na léčbu nemocí nervového původu, někdy však také na částečné zklidnění nadměrné pohlavní aktivity. V kuchyni nás dobromysl potěší nezaměnitelnou vůní, která dotváří zejména chuť pečeného masa.

 

Máta + Léto =Mojito

Mentolové bonbony, osvěžovače vzduchu, ústní vody i zubní pasty, ale také zelené likéry či oslavované mojito – to všechno má na svědomí nepříliš nápadná máta. Ta na rozdíl od většiny jiných bylinek patří k vlhkomilným rostlinám, proto ji můžeme bez obav vysazovat k okapům či nádržím na dešťovou vodu. Máta skvěle působí proti nadýmání, nechutenství i žlučníkovým potížím. A jako doplněk k letním pohárům či ozdoba dortů? Mňamm...

 

Kategorie: