ZÁSAH V PODPAŽÍ!

Jistě nenajdete někoho, kdo by veřejně druhé opěvoval pro jejich přirozenou vůni. V létě to pak nejen v dopravních prostředcích pocítíme všichni. Spraví to deodorant, nebo je lepší zabránit pocení? Někomu stačí málo, někdo potřebuje více. Vydejte se s námi za tajemstvím suchého a voňavého podpaží!

Text: Andrea Mouaddab Vémolová

 

Podle výzkumu značky Rexona používají Češi deodoranty do podpaží mnohem méně než lidé z okolních zemí. Angličanky například využijí průměrně 10 deodorantů za rok, kdežto Češky pouhé dva. V péči o vůni v podpaží máte dvě možnosti. Tato místa můžete buď deodorovat s tím, že antibakteriální složky mnohých deodorantů zabraňují množení bakterií, které právě způsobují zápach. Využití deodorantů je zdravější, ovšem potíte-li se hodně, hrozí vám pověstné koláče. Antiperspirant oproti tomu pocení spolehlivě zabraňuje, činí tak většinou díky obsahu hliníkových solí, které nejsou pro zdraví zcela příznivé. Antiperspiranty zabrání pocení a podpaží navoní, a tak jsou jednoduchým a jednoznačným řešením pro komfort na celý den, pro sportovce a zpocené stresující situace. V ostatních případech však spíše doporučujeme deodoranty – mějte je neustále při sobě, jejich aplikaci je většinou třeba během dne zopakovat.  

 

Extrémní řešení

Existují ale lidé, kteří s pocením skutečně bojují a jejich potní žlázy prokazují hyperaktivitu. Důkazem takového problému je, pokud je venku mráz, vám je po těle chladno, a přesto máte propocená kola na halence v podpaží. Jestliže vás to trápí, nabízí dnešní trh řešení i pro vás. Nutno podotknout, že citlivost prostředků k pokožce vůbec nepřipadá v úvahu, a co se týká koncentrace nežádoucích, látek, ta je právě kvůli účinku proti pocení velmi vysoká. První možností je aplikace botulotoxinu do podpaží – funguje to, ale není to natrvalo, bude třeba zákrok opakovat. Dále je už nějakou dobu na českém trhu dostupný přípravek Driclor. Ti, co ho již vyzkoušeli, si ho pochvalují, 75 ml stojí okolo 300 Kč. Funguje na bázi zúžení potních žláz, které následně nepropouštějí pot, a po nanesení účinkuje i několik dní. Vývody potních žláz uzavře v lékárnách dostupný přípravek Odaban (30 ml stojí 354 Kč). Novinkou na českém trhu je dánský, klinicky testovaný produkt Perspirex, který zajišťuje ochranu proti nadměrnému pocení a zápachu, a to až 5 dní od aplikace. Dostupný je ve variantě roll-onu do podpaží a lotion na ruce a nohy (100 ml za 365 Kč). 

 

Kategorie: