JAK POUŽÍVAT PLEŤOVÉ SÉRUM?

Nejste si jistá, k čemu vlastně pleťové sérum slouží, a tak ho raději nepoužíváte vůbec? To je ale škoda, protože je účinnější než krém, a tak vás může snadněji zbavit některých nedokonalostí. Jak s ním tedy správně zacházet?

text: Zdenka Tomis

 

Jestliže je vám dvacet, bohatě si vystačíte s hydratačním krémem a další péče v podobě séra je pro vás opravdu zbytečná a dál číst nemusíte. Pokud už ale od vašich dvacátých narozenin uběhl nějaký pátek, možná by používání pleťových sér stálo za úvahu. Spousta z nich totiž pokožce dodává především antioxidanty, nejčastěji vitamin C, takže pleť spolehlivě ochrání například před znečištěným prostředím, dokáže ovlivnit pigmentaci a zvýšit produkci kolagenu, který je v boji proti stárnutí kůže nezbytný. „Kolem pětatřicátého roku života se na pleti začínají trvale objevovat vlivy dosavadního životního stylu, tedy nadměrného slunění, nedostatku sportu a spánku, kouření, špatné stravy nebo stresu. Projevují se formou předčasně vzniklých vrásek, hrubší pleti s rozšířenými póry a podobně. V té době je již vhodné pozastavit nebo zpomalit tyto nežádoucí projevy spojeným účinkem séra a krému,“ říká dermatoložka Yvonne Bergerová. Sérum totiž dokáže umocnit účinky krému, které se navíc dostaví rychleji.  

 

Jak je to možné?   

Pleťová séra oproti krémům obsahují vyšší koncentraci aktivních látek. A zatímco krém působí jenom na povrchu tváře, sérum dokáže proniknout do větší hloubky kůže, což je zase možné díky tomu, že sérum obsahuje mnohem menší molekuly, které do pokožky snadněji proniknou. I díky tomu mají séra lehkou a jemnou konzistenci, a tak se snadno nanášejí a roztírají. Na druhou stranu bývají oproti krémům sušší, takže nestačí k dostatečnému ‚promazání‘ pleti a neumí tak dobře jako krém zabránit vysušování pokožky. Právě proto je třeba na sérum nanášet ještě klasický krém. „Pouze u výjimečně mastných typů pleti si můžeme vystačit například na noc jen s aplikací kvalitního séra,“ dodává doktorka Bergerová.   

 

S čím si sérum poradí?  

Spousta kosmetických značek dnes nabízí celé řady produktů, v nichž kromě denního a nočního krému najdeme právě i sérum. Tyto řady jsou samozřejmě vyrobeny tak, aby se účinky jednotlivých přípravků správně doplňovaly a podporovaly, ale v žádném případě se na ně nemusíte omezovat. Někdy totiž potřebujeme vyřešit víc než jen vrásky, nebo jen pupínky, případně jen začervenání. A právě pro tyhle případy je sérum jako stvořené. Pokud například máte pleť, která se hodně leskne, klidně můžete používat svůj obvyklý zmatňující krém, ale pod něj naneste ještě sérum s antiaging účinkem. A vůbec nezáleží na tom, že bude od úplně jiného výrobce. Tedy samozřejmě v případě, že se oba přípravky v pořádku snesou a nebudou se při nanášení na sebe například drolit. Pokud je váš běžný krém skvělý proti pigmentovým skvrnám, ale máte pocit, že málo hydratuje, pořiďte si sérum s kyselinou hyaluronovou či vitaminem B5, které hydrataci podpoří. Jestliže trpíte na záněty pleti, s nimiž si váš krém proti vráskám neumí poradit, pořiďte si sérum obsahující kyselinu salicylovou, která jejich výskyt určitě zmírní.   

Kategorie: