DO TENISEK!

Díky trendu, který právě přichází, budete konečně vypadat stylově a zároveň se cítit maximálně pohodlně. Obyčejné tenisky si letos na jaře zaslouží mnohem víc vaší pozornosti než kdy předtím. Poradíme, jak je nosit tak, aby vypadaly neobyčejně.

text: Zdenka Tomis

 

To, v čem byste před pár lety šla tak maximálně běhat do parku, se teď bude nosit úplně všude (snad vyjma Národního divadla a dalších institucí). Nemáme teď na mysli cvičební úbor, ale tenisky. Ty totiž nyní přestávají být pouze sportovním obutím, odteď jim můžete klidně říkat ‚móda‘.   

Vlastně to muselo přijít. Tenisky se nosí už od devatenáctého století, a tak je jen logické, že se trendy v jejich nošení musejí obměňovat a jejich příběh se musí vyvíjet. Mimochodem, vůbec první tenisky, tedy boty s gumovou podrážkou, vymysleli u značky Goodyear, která dodnes vyrábí především automobilové pneumatiky. První plátěné tenisky s gumovou podrážkou se poprvé objevily v roce 1916 a vyrobila je značka Keds. Odtud familiární označení kedsky nebo, chcete-li, kecky. S velkou oblibou je nosila i Audrey Hepburn či celá rodina Kennedyových. K nám se poprvé dostaly až během druhé světové války společně s humanitární pomocí, kterou američtí letci shazovali z letadel. Přestože za úplně první tenisky jsou považovány kedsky, firma Converse začala vyrábět boty už v roce 1908, ovšem dlouho šlo jen o holínky a galoše. Snad nejoblíbenější tenisky, tedy konversky v podobě, jakou známe dnes, přišly na svět v roce 1917. Na svůj boom si však musely ještě počkat až do padesátých let, kdy v nich začali hrát američtí basketbalisté. Postupně se tak rozšířily z Ameriky do celého světa.   

A právě konversky byly ještě nedávno v podstatě jedinými teniskami, které s oblibou nosili i ženy a muži, kterým puberta už dávno skončila a kteří chtěli vypadat stylově, a tak by jim jakékoli jiné tenisky kazily image. Tenisky obecně jsou vlastně ještě dnes považovány hlavně za boty pro mladé, dospělí je doteď často nosili tak maximálně do posilovny, případně do lesa.    

 

Ale všechno je jinak  

Konversky, o nichž už se léta tvrdí, že skvěle doplní jakýkoli outfit, má dnes v podstatě každý, a tak muselo přijít něco dalšího. Přišly tedy tenisky na klínku a způsobily další boom, který samozřejmě stále trvá. Ovšem, spojení elegantní zvýšené podrážky a ryze sportovní boty není pro každého, a tak je tu zase něco nového: Bota, která už se ani nesnaží předstírat, že je elegantní a dospělá, a vůbec jí nevadí, že na první pohled vypadá spíš jako běžecká. Pravda je prostě taková, že tenisky jsou nové balerínky, a hned, jak se trochu oteplí, jistě budou hrát prim. Ať už si pořídíte tradiční tenisky od Nike, adidas či Reebok, případně zvolíte další oblíbené stálice, jako jsou tradiční tenisky New Balance nebo populární plátěné ‚vansky‘, máte jistotu, že budete obutá podle posledních trendů. Tedy, pokud k nim budete i náležitě oblečená. Aby si tenisky získaly jistý nádech originality, oblékněte se tak, jako byste si původně chtěla vzít jiné, elegantní kožené boty. Jak říká šéfka módy britského deníku The Guardian, Imogen Fox: „Berte tenisky vážně. Mějte k nim úplně stejný respekt, jaký máte k těm nejdražším lodičkám.“ A oblékněte si k nim delší elegantní kabát, úzké kalhoty budou lepší než džíny, minimalistickou košili a celý outfit ještě povyšte večerním psaníčkem. Rozhodně neplatí, že ke sportovním botám musíte mít sportovní oblečení. Je to přesně naopak.    

Abyste však nevypadala úplně šíleně, volte pro začátek raději tenisky ve střídmějších barvách, jako je černá, tmavě modrá nebo bílá. Pokud trváte na barvách, raději volte jemnější odstíny, ne syté a zářivé barvy.     

 

Kategorie: