KDO NÁM VNUTIL VĚRNOST?

Mít současně více sexuálních partnerů je společensky odsouzeníhodné, mít více manželek či manželů nelegální. Ale proč tomu tak je? Romantiku za tím nehledejte.

Text: Alžběta Bublanová

Foto: Shutterstock.com

Většina savců žije spíše polygamním způsobem. Nejinak tomu bylo i u člověka, který v monogamním svazku začal žít až před deseti tisíci lety. Životu ve dvojici nahrál konec kočování, kdy se lidé usadili a měli potřebu si rozdělit hranici svých pozemků. Přesto monogamie nebyla ještě plně vyvinuta. Třeba prorok David měl 99 žen a jeho syn král Šalamoun 700 manželek a 300 milenek. Párové soužití bylo uzákoněno kolem roku 1000 u Židů, kterým se tak ve dvojici lépe prchalo před hrozícími pogromy. Monogamní manželství bylo uzákoněno v roce 1563. V období po třicetileté válce byla udělena výjimka kvůli nedostatku mužů.

 

Potřeba si uchovat majetek v rodině

Na vzniku monogamie se také podepsalo křesťanství a zejména potřeba udržet si svůj majetek. Pokud je žena věrná, připadne mužův těžce vypracovaný majetek jeho potomstvu. Ovšem toto jsou důvody vzniklé ze společenského rozdělení. Příroda nám monogamii do vínku nedala. Muži coby rozsévači to mají jasné. Chtějí, a také mohou, si zajistit pokračování svého rodu na více místech. Žena má dispozice k velkému počtu partnerů už menší, protože je to ona, kdo je těhotná a kojí. Taky má omezený počet vajíček.

 

Více milenců zajistilo ženě větší ochranu

Přesto v pravěku bylo zvykem, že i žena prožívala lásku s více partnery, a to proto, aby měla zajištěnou ochranu u více mužů, kteří si mysleli, že zplodila jejich dítě. Dalším důkazem toho, že jsme od přírody nevěrní, je britský průzkum, který dokázal, že produkce spermií souvisí s časem stráveným s partnerkou. Muž vyprodukuje daleko více spermií v době, kdy žena není delší čas doma, než kdyby s ním byla, ale pouze s ním nespala. Spermie se totiž tak připravují na konkurenční boj s jinými spermiemi. Jde tedy o to, že naše tělo podvědomě počítá s tím, že nám bude partner nevěrný.

 

Kdo na to má?

Některá náboženství polygamii dovolují dodnes. Například Islám povoluje až čtyři manželky. Avšak podle koránu musí muž všechny své ženy nejen spravedlivě ukojit, ale také finančně zajistit. Proto polygamie úzce souvisí s výší konta. Při zkoumání vztahů v polygamních společnostech vědci přišli na to, že osmdesát procent partnerů tvoří tradiční pár. Nikoli z přesvědčení, ale proto, že více partnerů znamená větší finanční zátěž. Tento příměr ale funguje i u nás, kdy bohatí úspěšní muži mají kromě svých manželek mladé krásné milenky. Podle některých odborníků je to zcela přirozené. Např. americký expert doktor Christopher Ryan tvrdí, že to jen potvrzuje, že jsme příslušníky druhu homo sapiens. Podle něj jsme nejsexuálnější druh v celé živočišné říši. Důkazem jsou nápadné pohlavní znaky, jako je velký penis či výrazná prsa.

 

Když jde jen o fyzično

Zastáncům polygamie také nahrává výzkum z roku 2008, kdy vědci z Univerzity v Sheffieldu zjistili, že nevěrní muži žijí déle. Snad se tak lidé snaží docílit vyšší dlouhověkosti, ale podle posledních průzkumů jsme stále nevěrnější. Alespoň to vyplývá ze dvou let starého průzkumu, podle kterého bylo během svého manželství nevěrných 64% mužů a 42% žen. Nevěra dnes také není tak ostře kritizována jako třeba před padesáti lety. Objevují se názory, že pokud se jedná o pouhý fyzický kontakt, který nemá jiné ambice, nejedná se o klasickou nevěru. I zde bychom mohli najít kousek zvířeckosti v nás. To, kvůli čemu žárlíme, souvisí se strachem, že přijdeme o partnera. Když se odkloníme od romantické stránky věci, tak je to proto, že ženy ztratí budoucího otce svých dětí, muži zase nebudou mít jistotu, že zplozené dítě je jejich. V době antikoncepce se ale náhodný sex nepovažuje za tak velikou hrozbu.

 

Ale...

Monogamní vztahy přinášejí s sebou řadu výhod. Odpadá například strach z pohlavních nemocí. Věrnost obou partnerů prospívá i jejich dětem, protože takový úlet je jakýmsi zásahem do vztahu a podvedený partner se pak cítí ublížený, což rozhodně na rodinné idylce nepřidá.

 

Láska hory přenáší

A nesmíme zapomínat na to nejdůležitější, a sice na vzájemnou lásku držící vztah pohromadě. A abychom si snad nemysleli, že příroda je proti nám, nedávno vědci odhalili dopamin, hormon štěstí, který mají zamilovaní jedinci a který jim brání být nevěrní. Na Floridě s tím hormonem vědci udělali dokonce pokus u hrabošů, jimž dopamin z těla vyndali a jindy věrná zvířátka začala chodit na zálety. Takže, pokud chceme předejít případné nevěře, snažme se naladit partnera do stavu stálé zamilovanosti. Není to snadné, ale je to nejjistější způsob, jak si ho udržet. ♥

 

Věděli jste?

Monogamie: manželství jednoho muže s jednou ženou

Polygamie: manželství více než dvou partnerů

Polygynie: manželství jednoho muže s více ženami

Polyandrie: manželství jedné ženy s více muži

Kategorie: