Květinové štěstí

Pokojové rostliny jsou zdrojem kyslíku, energie a pohody. Stačí učinit tři prosté kroky, aby se zeleň stala chloubou vašeho příbytku.

TEXT: ZUZANA ANDĚLOVÁ

 

Prostoru bez rostlin chybí živost, neproudí zde energie, jak by měla. To se na nás může projevit špatnou náladou i nedobrým fyzickým stavem. Květiny stimulují samo - uzdravovací schopnosti těla a vnášejí do našich domovů špetku přírody. Jak tedy šikovně přivést zelenou sílu do vašeho domu?    

 

 

1. krok: Vyberte si   

Jako začátečnice oceníte samostatné a nenáročné listnaté společnice. Fíkus benjamin, který čistí prostor a zalévat chce jednou za pár dní, je skvělý zelený partner. Nebo třeba dracéna, palma s dlouhými, úzkými listy, ta váš domov harmonizuje. Existují rovněž rostliny velmi inteligentní, jako například tlustice, ibišek či bambus nebo vlasatice. První jmenovaná dokonce stimuluje a udržuje rodinné bohatství, kulaté lístky připomínají penízky. Všechny pak léčí, posilují, zklidňují a přinášejí pocit štěstí do vašeho interiéru i života. Pamatujte, že vysoké rostliny se špičatými listy se hodí do rohů, kde rozpohybují stagnující energii. Naopak rostlinky převislé či s kulatými lupínky atmosféru uklidňují, třeba břečťan nebo voděnka.    

 

2. krok: Přesaďte ji a umístěte na nejlepší místo   

Odborníci varují před plastovými květináči. Rostliny se v nich dusí a přicházejí o svou přirozenou energii. Pěstujte proto zelenáče jen v keramických a dřevěných nádobách. Pořiďte si substrát, vezměte lopatku či lžíci a vybranou kytku zasaďte do prodyšného květníku s odtokovým otvorem na dně. Květináč postavte do nízké mističky na přebytečnou vodu. Ještě než do květináče nasypete novou zeminu, položte na děravý spodek kus ulomené dlaždičky či jiného, staršího hliněného květináče. Hlína s kořeny pak budou moci ještě lépe dýchat a obsah květníku nebude plesnivět.    

 

3. krok: Dobře o ni pečujte   

Bytové rostlinstvo okysličuje a občerstvuje interiér i osoby v něm bydlící. Zavlažujte podle doporučení zahradníka nebo prodejce květin, případně se inspirujte na webu. Květinkám se líbí na východní, jihovýchodní a jižní straně vašeho obydlí. Pokud nemáte jinou možnost, spokojte se s ostatními světovými stranami a vyzkoušejte, co květiny vydrží. A protože květy se pyšní ochrannými schopnostmi, osaďte jimi okenní parapety. Tam totiž zachytí negativní vlny proudící zvenčí, z nevhodného výhledu atp.    

 

Kategorie: