Mýty o elektronických cigaretách

Elektronická cigareta je relativně mladý vynález a v dnešní podobě se představila světu až v roce 2006. Přesto, že si elektronické kouření na celém světě získalo za svou krátkou existenci už miliony příznivců zdravějšího, ohleduplnějšího a levnějšího kouření, koluje o e-kouření stále celá řada mýtů a pověr. Začátek roku se může stát dobrým impulsem pro to omezit kouření běžných cigaret. S elektronickou cigaretou se to může podařit i vám.

 

Neškodí užívá e-cigaret užívání lidskému zdraví více než kouření tabáku? Nejde jen o reklamní trik bez efektu? Jak to tedy skutečně je?

 

1. Není e-cigareta jen náhražka? Lze s její pomocí skutečně přestat kouřit?

Elektronická cigareta je v řadě zemí doporučována jako součást odvykacího procesu závislosti na klasických cigaretách. Přestat kouřit je samozřejmě velice obtížné, to už však nezávisí na elektronické cigaretě, ale na disciplíně každého kuřáka. Propady prodejů odvykacích přípravků a nikotinových náhražek jen potvrzují, že v tomto ohledu elektronická cigareta funguje nejefektivněji.

 

2. Je dostatečně známo, co náplně v e-cigaretách obsahují?

Složení každé značkové a originální náplně (e-liquidu) je vždy deklarováno na obalu. Základní složky jsou u všech náplní prakticky stejné, tj. propylenglykol, rostlinný glycerin, ochucující složka, voda a případně nikotin, který jediný nese zdravotní rizika. Náplně do elektronických cigaret jsou dostupné v mnoha příchutích a intenzitách. Problém může nastat při nákupu neatestovaných e-cigaret mimo oficiální prodejní síť.

 

3. Obsahuje kouř z e-cigaret nebezpečné látky?

V e-cigaretách nic nehoří, tudíž z nich nemůže vycházet kouř. Jde o páru, resp. plynné skupenství látek, z nichž se náplň skládá. Propylenglykol, který se stará o produkci páry, se běžně používá v medicíně, potravinářství nebo např. v zubních pastách. Rostlinný glycerin je v náplni nositelem chuti a běžně se používá v léčivech, žvýkačkách atp. Ostatní složení tvoří ochucující složka, voda a nikotin. Oproti tomu tabákový kouř v klasických cigaretách obsahuje více než 4000 chemických látek, které se podílejí na škodlivých účincích kouření.

 

4. Je prodej elektronických cigaret v ČR nějak regulován a kontrolován?

Česká úprava elektronického kouření je jednou z nejpřísnějších na světě. Jelikož neexistuje pro elektronické kouření vlastní zákon, řídí se prodej náplní do e-cigaret zákonem o chemických látkách a chemických směsích, tedy normou upravující nakládání s daleko nebezpečnějšími látkami. Na prodejce a výrobce se tak vztahuje povinnost zboží náležitě značit, mít odborného zástupceatd.

 

5. Mohou elektronické cigarety způsobit větší závislost než klasické a lze se jimi předávkovat?

Nikoli. Testy dvou australských organizací dokázaly, že elektronická cigareta nedodává nikotin tak efektivně jako tabákový kouř a uživatel e-cigarety přijímá jen cca pětinu toho, co je schopen z tabákové cigarety vytěžit kuřák. Pro předávkování by tedy musel e-kuřák inhalovat takové množství náplně, které je fyzicky nemožné zvládnout. Navíc jakýkoli kuřák přestane kouřit v momentě, kdy je naplněna jeho osobní potřeba nikotinu.

 

6. Může elektronická cigareta explodovat?

Pokud si zakoupíte originální, značkový a v ČR testovaný produkt, nic takového se stát nemůže. Nehody nelze vyloučit u levných napodobenin neznámých výrobců. 

Kategorie: