Jak překonat jarní únavu: Pomůže čerstvý vzduch, studená sprcha a zelené superpotraviny

S příchodem jara se často cítíme unavení, neustále se nám chce spát. Proč pociťujeme v tuto roční dobu na místo přívalu nové energie paradoxně spíše vyčerpání? Jaké jsou příčiny jarní únavy, může být dokonce předzvěstí nějakého onemocnění a lze jí nějak efektivně předcházet?

Na začátku jara dochází k výrazné změně v biorytmech, kvůli kterým je náš organismus vyčerpaný a trpí. Tělo se musí rychle přizpůsobit změnám v počasí, dochází k výrazným teplotním rozdílům, dny se neustále prodlužují. To všechno představuje pro náš imunitní systém nesmírný šok a zátěž. 

V zimě navíc trávíme více času v uzavřených prostorách, kde snadněji dochází k přenosu infekcí. Zároveň se v tuto roční dobu naše tělo potýká s nedostatkem slunce a světla celkově. V neposlední řadě pak imunitní systém přes zimu sužuje i omezený přísun vitaminů, které v teplejších měsících přijímáme z čerstvého ovoce a zeleniny o poznání snadněji. Z toho všeho se naše tělo potřebuje po zimě vzpamatovat a na začátku jara proto bývá nesmírně unavené.

Jak se projevuje jarní únava:

Častější bolesti hlavy, kloubů a svalů
Nechuť k jinak oblíbenému druhu pohybu a sportu
Přecitlivělost na světlo, zvuk, ale i na běžnou teplotu doma či venku
Mentální změny, apatické chování, sklony k depresím
Propuknutí nejrůznějších alergií

Ubránit tělo po zimě před jarní únavou, která urychluje stárnutí kožních buněk, zvyšuje riziko srdečně-cévních onemocnění a v neposlední řadě může vyústit až v depresi, se proto může zdát téměř nemožné. Ve skutečnosti to ale není až tolik těžké. Stačí dodržovat jednoduché kroky a zařadit do svého jídelníčku ty správné potraviny. 

Důležité je, abyste do těla doplnili vitaminy, které tělo po zimě postrádá. Energii vám dodají zejména zelené superpotraviny, mezi které mimo jiné patří zelený ječmen a mladá pšenice. Ty obsahují chlorofyl, který napomáhá přenosu kyslíku z plic přes krevní řečiště a tím povzbuzuje k energii.

Mladá pšenice navíc obsahuje vitaminy skupiny B (B1, B2, B3, B5, B6, B8, B12), vitamin C, E i K. Dále také beta-karoten, enzymy a minerální látky (hořčík, draslík, jód, selen, vápník, zinek, železo), které přispívají k obnově buněčného metabolismu, regeneraci organismu a rovněž dodávají tělu potřebnou energii a vitalitu.

Užitečné tipy, jak překonat jarní únavu:

Naordinujte si každodenní procházku na světle, slunci a čerstvém vzduchu. Denní světlo podporuje produkci hormonu serotoninu, který vyrábí dobrou náladu. Šero a tma naopak povzbuzuje produkci spánkového hormonu melatoninu, kvůli němuž se tělu chce častěji spát.

Proberte se studenou sprchou. Nezůstávejte ale jen u proudu studené vody, naopak střídejte studenou a teplou. Tím stimulujete krevní oběh a zvýšíte průtok krve. Pro povzbuzení ale studeným proudem vody sprchování vždy ukončete.

Vyzkoušejte finskou saunu nebo římskou parní lázeň. Pravidelným saunováním a celkovou regenerací organismu podpoříte činnost imunitního systému.

Dodržujte zdravou životosprávu, snažte se do těla dostat co nejvíce čerstvých a sezónních potravin. Tělo potřebuje dostatek živin pro své mnohé metabolické procesy, které jsou právě na jaře nejaktivnější.

Zkusit můžete i lehkou dietu zaměřenou na vysoký podíl vitaminů, minerálů a vlákniny. Jezte častěji za den, ale menší porce. Tím efektivně nastartujete svůj metabolismus a usnadníte tělu trávení. Doporučit lze i tzv. přerušovaný půst. Více o něm se dozvíte v článku, který vznikal pod dohledem výživové poradkyně Ing. Hany Střítecké, Ph.D. 
Nezapomínejte na dostatečný spánek. Vše o zdravém spánku i o příčinách nespavosti se dozvíte v článku 11 tipů, jak zdravě spát a budit se odpočatá na blogu www.blendea.cz. 

 

Kategorie: