Dietní abecedář

Co musíte znát, abyste hubly zdravě a především natrvalo? Na dietní režim, vlastně nový životní styl, je nutné nastavit nejen tělo, ale také mysl.

Text: Adéla Hálková

 

Redukce váhy se již dávno nerovná prázdné lednici a švihadlu ladně obtočenému kolem zápěstí a následně i kolem hladovějícího krku. Jde o motivaci, sebekázeň a samozřejmě tuky, sacharidy, pohyb... Pro správnou formulaci vět jsme sáhli do knih paní doktorky Ivy Málkové, která nabízí nejen užitečné rady, jak zhubnout (vlastně vás provede celým procesem shazování kil), ale také zdravé a dietní recepty. Základem je, vybrat si dietu vám na míru – o tom byste se měla poradit s odborníkem. Pak se vám naše tipy v dietní abecedě budou jistě hodit!    

 

 

Alkohol

A začínáme zvesela! Dopřejte si i při hubnutí sklenku kvalitního suchého vína, které vám pomůže zahnat chuť na něco dobrého. Denní příjem by však, žel, neměl překročit hranici jedné sklenky (v této míře je i pivo povoleno).  

 

Bílkoviny

Nezapomínejte na bílkoviny, při správné výživě jsou nepostradatelné. Živočišných bílkovin přijímáme většinou dostatek, chybí nám ty rostlinné – kromě obilnin konzumujeme maximálně čočku a hrách. Zkuste do jídelníčku zařadit i netradiční luštěniny a rostlinná masa. Zastoupení bílkovin živočišného a rostlinného původu je nejlepší v poměru 1:1.    

 

Cíle

Dejte si ve změně životního stylu reálné cíle, tedy takové, o kterých víte, že nejsou za hranicemi vašich možností. Jen tak si jednou budete moci vychutnat úspěch! Zkuste realizovat cíl nikoliv na sto, ale na devadesát či méně procent, zachovejte si právo na omyl – když něco není úplně dokonalé, neznamená to konec světa! Na chybách se člověk nejlépe učí. Neporovnávejte se s ostatními a nestresujte se, že nejste ideální.    

 

Den D

Jste dostatečně motivovány, teď už zbývá jen vybrat si svůj den D a těšit se na něj! Nezapomeňte, že pokus o zhubnutí by měl být vaším posledním, a tím pádem i tím úspěšným.    

 

Energie

Laicky lze říci, že čím menší energetickou hodnotu jídlo má, tím více ho můžete sníst. Vybírejte si potraviny, které mají malou energetickou hodnotu, ale přesto vám dodají živiny a váš žaludek zaplní. Vězte, že existuje mnoho způsobů, jak si udělat výtečný nízkoenergetický pokrm. Sáhněte po těch správných kuchařkách! Nezapomeňte si také navodit příjemnou atmosféru, která je společně se vzhledem pokrmu při změně stravovacích návyků velmi důležitá! Vždy dbejte na kvalitu stravy – zde stejně jako jindy v životě platí, že kvalita vítězí nad kvantitou.    

 

Foto před a po

Ještě než začnete s hubnutím, vyfotografujte se, to samé udělejte po zhubnutí. Porovnávání obrázků vám pomůže váhu udržovat. Jen málokdo chce zpátky obléknout kostým hrocha.    

 

Glykemický index

Při výběru sacharidů musíte brát v úvahu především jejich glykemický index – schopnost ovlivňovat hladinu krevního cukru. Některé sacharidy ji totiž zvyšují více, jiné méně. Tedy, čím prudčeji stoupá po požití potraviny hladina cukru v krvi (zvýší se glykemie), tím méně je pro hubnutí vhodná. Hodnoty glykemického indexu potravin, rozhodnete-li se pro dietu pro počtáře, najdete na www.stob.cz.    

 

Hladovka

Pokud zvolíte potraviny s velkým objemem, ale malou energetickou hodnotou, rozhodně nemusíte trpět hlady! Navíc, máte-li plný talíř, cítíte se psychicky více nasyceni. Hovoříme o tzv. denzitě – energetické hustotě, což je vlastně množství energie vztažené na váhu potraviny. Čím nižší je celková denzita pokrmu, tím větší objem jídla můžete sníst. Vybírejte potraviny s co největším obsahem vody. A v tomto případě není řeč o uzeninách.

 

Chemie

Nezapomínejte, že žijeme v době jedové, pořiďte si lupu a kontrolujte složení potravin, které si vhazujete do nákupního košíku. Nemyslete jen na váhu, ale také na vaše zdraví. Tělo se vám jistě odvděčí.    

 

Ideální pětka

Nevhodné rozložení jídla do vašeho dne většinou může za to, že přibíráte, i když vlastně nejíte za tři! Rozložení by mělo vypadat ideálně takto: Snídaně, nikdy ji nevynechávejte!, za obědem a večeří by to mělo být vaše třetí nejvydatnější jídlo. Po ní následuje přesnídávka, oběd, svačina a večeře. Jste-li noční pták, nechte si malý kus večeře na později.    

 

Jo-jo efekt

Pokud hubnete způsobem, který je vám proti srsti, případně držíte drastickou dietu, prožijete život v bludném kruhu krátkodobých rychlých úbytků a možná ještě větších přírůstků. Vaše tělo neví, že jste se rozhodla hubnout, myslí si, že přichází hladovka, a tomu přizpůsobí metabolismus. Správný způsob redukce váhy je tedy předpokladem udržení si nového těla.

 

 

Kategorie: