Ačkoli se zdá, že jsou suché šampony výdobytkem posledních pár let, jejich existence je ženám známá již po několik staletí. První historické zmínky najdeme již v 15. století v Asii, kde se používal prášek ze suchého jílu. V Evropě a Spojených státech se staly populární napudrované paruky ke konci 18. století. Pudr do paruk se sice využíval hlavně jako barvící prostředek, ale také sloužil částečně jako deodorant. Suchý šampon v podobě jak ho známe dnes, se poprvé dostal do širšího povědomí během 40. let minulého století, kdy představoval řešení pro zaneprázdněné ženy v domácnosti, které si chtěly rychle osvěžit vlasy. Také byl propagován jako desetiminutový šampon - ideální pro nečekané schůzky a byl i doporučován pro děti, protože na rozdíl od mýdla se nedostával do očí.
Zatímco dříve se suché šampony dělaly na podobné bázi jako zásyp pro děti a přidával se do nich mastek, dnes v nich najdete jako hlavní přísadu rýžový či tapioku (škrob z kořene rostliny maniok). Dětské pudry totiž zatěžují vlasy na rozdíl od moderních suchých šamponů, které najdete jak v podobě pudru nebo jako praktický sprej. Jak je ale správně používat, abyste z nich dostala opravdu maximum?
1. Dbejte na vzdálenost a správně miřte
U suchých šamponů ve spreji dodržujte vzdálenost 15 – 20 cm, jinak se může velmi snadno stát, že z šamponu dostanete jen tekutou směs, když si ho dáváte moc blízko. Naopak, jestli si ho aplikujete moc daleko od vlasů, tak se bude míjet účinkem. Suchý šampon se nehodí do celé délky vlasů. Stačí se zaměřit na kořínky, kde jsou vlasy nejrychleji mastné. Je tedy zbytečné a i kontraproduktivní se soustředit na celou délku nebo konečky vlasů, protože suchý šampon z nich absorbuje nadbytečnou mastnotu, což může v těchto oblastech vést k elektrizování a vysušení.
2. Pouze na suché vlasy
Suchý šampon používejte pouze na suché vlasy. I když se vám líbí jeho účinek na vlasy, počkejte, až budou úplně suché. Pokud si suchý šampon dáte do mokrých vlasů, vytvoří na nich neforemné prameny a budou vypadat špinavě. Reaguje totiž na mastnotu a ne na vodu, takže zapomeňte na to, že byste si urychlila cestu a hned po mytí si vlasy preventivně rovnou odmastila suchým šamponem.
3. Osvěžení vlasů
Pokud chcete, aby Vám vlasy voněly svěže jako, když vycházíte ze sprchy, zkuste zkombinovat suchý šampon s esenciálním olejem. Po nanesení pudrového typu suchého šamponu, si nakapejte pár kapek do prstů a zlehka projeďte vlasy. Nebo můžete využít suchých šamponů značky Aussie ve spreji, které kromě tapioky jsou navíc obohaceny o výtažek z jojobových semínek pro sladce vonící ladné kadeře. V kolekci najdete suchý šampon pro velký objem (suchý šampon Aussie Aussome Volume) a na barvené vlasy (suchý šampon Aussie Colour Mate).
4. Všeho s mírou
Navzdory převládajícímu názoru, suchý šampon se nemá používat na celou hlavu. To většinou jen způsobuje, že ve vlasech objeví nechtěná místa s viditelným bílým popraškem. Vyhněte se tomuto častému omylu tím, že budete aplikovat suchý šampon jen na místa, která jsou nejmastnější. Dávkujte spíše v menším množství, pokud bude potřeba, vždy můžete přidat. Pokud máte ofinu a mastí se vám rychleji než zbytek vlasů, použijte tajný trik vlasových stylistů - použijte suchý šampon a pak ofinu lehce vyfoukejte fénem a objem je hned zpět!
5. Nechte ho pracovat
Ano, účelem suchého šamponu je absorbovat přebytečnou mastnotu z vlasů, ale nejlepšího výsledku dosáhnete, když ho necháte ve vlasech chvilku působit. Po nanesení ho nechte vsáknout jednu až tři minuty v závislosti na použitém množství a poté začnete chvilku masírovat pokožku hlavy, aby se suchý šampon rovnoměrně rozprostřel. Části, které budou mít přebytek šamponu, opatrně a jemně vykartáčujte.
6. Pravidlo dvou použití
I když má v názvu slovo šampon, suchý šampon vlasy nečistí ani je neumyje. Klasický šampon zbaví vaše vlasy nečistot a mastnoty, zatímco suchý šampon přebytečnou mastnotu jen pohltí. Používejte ho mezi jednotlivými umytími, a abyste se vyhnula nahromadění přípravku a podrážděné pokožce hlavy, ujistěte se, že suchý šampon neaplikujete více než dva dny za sebou.