Jak obléknout děti do podzimních a zimních dnů? Základem oblékání u dětí do každého počasí je kvalitní vrstvení - podle ročního období pak vrstvy buď ubíráme, nebo přidáváme. Na českém trhu už existuje poměrně velký výběr značek, aby vaše dítě bylo v suchu a teple za každého počasí.
Text: Andrea Mouaddab Vémolová
V první řadě je důležité si promyslet, jaký životní styl vaše rodina vyznává. Pokud trávíte každou volnou chvíli venku bez ohledu na počasí, bude vaše oblékání finančně náročnější než u rodiny, která v chladných dnech a plískanicích vyjde maximálně jednou denně na hodinovou procházku. Základem oblékání u dětí do každého počasí je kvalitní vrstvení - podle ročního období pak vrstvy buď ubíráme, nebo přidáváme. Na podzim by dětem teoreticky měly stačit dvě vrstvy oblečení, konkrétně ta úplně spodní, tedy spodní prádlo a tričko, a na ní pak vrstva svrchní, větru a voděodolná. V každém případě je dobré o dětském oblečení začít uvažovat trochu jinak – jako o pomůcce, která dětem zajistí zdraví i dostatek zábavy pod širým nebem...
1. vrstva: Funkční spodní prádlo
Tyto kusy oblečení se přímo do - týkají těla, proto musí být v první řadě příjemné na nošení. Hned ve druhé řadě se ale zajímejte o jejich kvalitu a bezpečnost. Oblečení s podezřelým původem může obsahovat toxické látky. V případě, že se dítě zpotí, všechny chemické látky např. z barvení rovnou vstupují do pokožky. A ta je až pětkrát tenčí než kůže dospělého. V podstatě máte několik mož - ností. Buď zůstanete věrni bavlně, jež sice výborně saje, ale pot v ní zůstává nasáklý a ochlazuje tělo, nebo si vyberete jednu z variant funkčního prádla. Funkční prádlo může být vyrobeno z materiálů přírodních (např. vlny) nebo umělých (např. polypropylenu, polyamidu nebo polyesteru) s příměsmi elastických vláken (lycra, spandex, elastan) či např. z přírodních vláken bambusu. U funkčního prádla, které bylo původně doménou sportovců, a právě proto je tak vhodné pro aktivity vašeho dítěte, je žádoucí, aby co nejméně nasáklo vlhkost. Dále musí umět odvádět vlhkost co nejrychleji od pokožky, mělo by být také dobře prodyšné a ještě udržovat stabilní tělesnou teplotu. Dobrá zpráva je, že dnešní funkční prádlo může vypadat jako ‚civilní‘ oblečení a přitom bez problémů splní účel oděvu do místnosti na podzim i v zimě. Ve školce ani ve škole nebude působit exoticky. Vrstva nejblíže k tělu by měla být i vybírat velikost velmi pečlivě. Záleží pouze na vás, jestli se rozhodnete pro cestu přírody, nebo pro umělá vlákna.
V poslední době si získalo velkou popularitu spodní prádlo z vlny merino. Pokud si vlněné termoprádlo představujete jako tlustý a kousavý svetr, jste na omylu. Jedná se většinou o velmi tenký a jemný úplet, který nejenomže nekouše, ale když se zanosí, je neobyčejně příjemný na dotek. I u nás už merino prádlo seženete v různých barvách a střizích, najdou se mezi nimi i vysloveně trendy kousky.
Na rozdíl od syntetických materiálů, vlna odvádí vlhkost ještě ve formě páry, tedy dříve, než se tělesné výpary změní v pot. Pokud vlna nezvládne všechnu vzniklou vlhkost odvést, nasaje ho dovnitř do vlákna. Tím znemožní mno - žení bakterií, které by vytvářely nežádoucí zápach – i po dvou týdnech každodenního nošení nebývá u vlněného trika žádný problém se zápachem. Aby se u syntetických materiálů docílilo téhož antibakteriálního efektu, je třeba různých chemických ošetření. Pro dítě se zvýšenou potivostí bude tedy určitě vhodnější prádlo vlněné. Nevýhodou vlny je její menší snášenlivost vlákna jsou sice jemná a nekousavá, přesto mohou kůži odřít – nedoporučuje se tedy vlnu kupovat pro děti s citlivou po - kožkou, pro alergiky na zvířecí srst a atopiky. Pokud máte takové dítě doma, buďte opatrní i při výběru syntetického prádla. Volte jen takové, které bylo atestováno jako prádlo pro alergiky.
Více informací k vlně a široký sortiment výběru vlněného prádla a dalších vlněných vrstev najdete na www.merinoshop.cz. Jednou z nejkvalitnějších značek merino oblečení je novozélandský Icebreaker. Z umělého funkčního prádla vám doporučujeme českou značku Sensor, skandinávský Craft či specializovanou dětskou značku Reima (úžasný dětský sortiment na www.skibi.cz).
2. vrstva: pro zahřátí
Obléknete-li dítěti skutečně kvalitní funkční spodní prádlo a větru a vodě odolnou svrchní vrstvu, je střední zateplovací vrstva potřebná až do skutečného chladu. Samozřejmě můžete dítěti navléknout obyčejný svetr nebo mikinu, pokud však chcete využít všechny výhody funkčního oblékání, pořiďte vrstvu z kvalitního fleecu. Existuje fleece klasický, dále pak mikrofleece i pletené druhy, které ve výsledku vypadají jako klasické svetříky. Seženete i fleece kombinovaný s vlnou. Výhodou fleecu je to, že velmi rychle schne a pro - pouští vlhkost dál. Důležitým ukazatelem u fleecového oblečení je jeho tloušťka – ta je zpravidla přímo úměrná hřejivosti a je označována číslem. Navštívíte-li tedy specializovaný obchod s outdoorovým vybavením, školená obsluha by vám měla být schopna poradit to nejvhodnější.