Hormonální jóga

Pro většinu z nás je jóga relaxační cvičení, které dokáže dodat pružnost tělu, ulevit přetíženým nervům a poskytnout chvíle klidu. Jóga však dokáže ještě víc.

text: Lucie Fumfálková

 

Cvičí se už více než pět tisíc let, o jejích úžasných účincích tedy není důvod pochybovat. Z tradičních směrů se průběžně vyčleňují ‚moderní‘ jógové techniky, většinou zaměřené na specifickou oblast, takže známe třeba jógu těhotenskou, silovou power jógu nebo dance jógu. Jedním z těch novějších směrů je i hormonální jóga, cvičení určené všem ženám, jimž rozkolísané hormony komplikují zdraví i život.   

 

Tento druh ‚ženské‘ jógy by neměl uniknout vaší pozornosti, pokud vás trápí bolestivá či nepravidelná menstruace, premenstruační syndrom, problémy s přechodem a další potíže vzniklé výkyvem hormonů. „Hormonální jóga využívá prvky z různých směrů jógy, které cíleně působí právě na stimulaci žláz s vnitřní sekrecí, a díky tomu je i reaktivována tvorba tělu vlastních hormonů. Vyšší hormonální hladina totiž znamená cítit se mladší a v mnohem lepší kondici,“ představuje program brazilská lektorka Dinah Rodrigues, která je jeho autorkou. Sama se různým druhům jógy věnuje přes padesát let a za tu dobu si nejednou všimla, že cvičení přináší výraznou úlevu například ženám v menopauze nebo těm, které trpěly bolestivou menstruací. Dinah je nejlepším důkazem, že její jógová terapie má zázračné omlazující účinky, nedávno oslavila své 86. narozeniny a stále aktivně cvičí i vyučuje nové lektorky.  

 

Proč je dobré zvyšovat hladinu ženských hormonů   

Hormony jsou chemičtí poslové organismu, vyplavovaní žlázami s vnitřní sekrecí. Hlavním producentem obou důležitých ženských hormonů – estrogenu a progesteronu – jsou vaječníky. V biologickém rytmu 28 dnů se tvorba hormonů aktivuje nebo potlačuje, tak jak probíhá menstruační cyklus. Ženské hormony se starají o všechno, co souvisí se sexualitou a plozením potomků. Patří sem zaoblení ženských tvarů, zachování mládí kůže, vlasů a nehtů, zvýšení libida i příprava dělohy na přijetí plodu. Mladší ženy při hormonální dysbalanci trpí zejména potížemi kolem menstruace a často také neschopností otěhotnět, starší ženy zase musejí snášet výrazné příznaky přechodu, jako je podrážděnost, labilita, plačtivost, nespavost, neklid, stres, únava a deprese.   

 

Jak se cvičí   

Na pohled vypadá cvičení hormonální jógy podobně jako u jiných druhů – provádí se sestava cviků, která používá techniky dynamické jógy (ásany), intenzivní dechová cvičení (pránajáma) a tibetské techniky práce s energií. Větší důraz je věnován cvikům, které pomáhají aktivovat vaječníky, nadledvinky, štítnou žlázu a hypofýzu. Cviky jsou jednoduché a lehce proveditelné pro většinu žen, takže předchozí jógová průprava zde není podmínkou. Zvláštností tohoto programu je velmi rychlé a hlasité dýchání, jež se nazývá Bhastrika. Při nádechu se pupík pohybuje směrem ven a při prudkém výdechu je vzduch silně vypuzen nosem, přičemž se pupík vtahuje dovnitř. Toto dýchání působí jako masáž na vnitřní orgány a aktivuje vlastní energii. Celá sestava trvá třicet minut. Je jednoduchá a snadno zapamatovatelná. Je tedy možné se přihlásit na kurz a po jeho absolvování jógu cvičit doma. Terapie se skládá z pětiminutové zahřívací sestavy, která se cvičí denně, a hlavní části o 21 cvicích. Ta trvá přibližně půl hodiny a cvičí se v závislosti na vašich obtížích třikrát až čtyřikrát týdně nebo podle toho, jak určí lektor. Vždy jí však předchází právě zahřívací pětiminutovka.   

Díky pravidelnému cvičení ženě vzroste hladina estrogenů, celkově se srovná hormonální systém v těle. Následkem je nejenom zlepšení zmíněných potíží, ale třeba i silnější imunita nebo omlazení pleti.   

 

Kdy raději necvičte   

Vlivem působení na hladinu hormonů není určitě vhodné jógu cvičit v těhotenství. Samozřejmě také při jakémkoliv typu rakoviny způsobeném hormony. Pokud chcete cvičit po kosmetické úpravě prsu, tak jen po konzultaci s lékařem. Jógu si musíte odpustit též, pokud se léčíte s pokročilou endometriózou (při zvýšení hormonální hladiny endometrióza více roste). Necvičte ani po operacích srdce, jestliže problémy přetrvávají, zrovna tak je nevhodné provozovat jógu při problémech se slepým střevem, které nebylo operováno. Též při těžké osteoporóze, při osteoporóze s lehkým průběhem cvičit lze.  

 

 

 

Kategorie: