Příznaky těhotenství, kterých se nemusíte bát

Těhotenství se ne nadarmo nazývá jiný stav. Přináší s sebou spousty nového a zvláště ženy, které jej prožívají poprvé, mohou být některými jeho projevy přinejmenším zaskočeny. Většinou se jedná o věci běžné a normální, jimiž se není třeba znepokojovat.

text: Lucie Fumfálková

 

Pro nastávající matku je přirozené, že si dělá starosti a pozoruje svoje tělo víc než obvykle. Jakmile se s vámi či s vaším nenarozeným miminkem začne dít něco znepokojivého, je v každém případě nutné to konzultovat s gynekologem. Na některé příznaky těhotenství je však lékař krátký a vám nezbývá, než je přetrpět.   

 

Nevolnost  

Žaludek na vodě k těhotenství zkrátka patří. A i když se jí říká ranní, samozřejmě není pravda, že vám bude špatně jen po ránu. Lindu trápily v prvním trimestru velké nevolnosti vždy okolo šesté večer, a tak se nemohla účastnit rodinných večeří: „Má tchyně nade mnou kroutila hlavou a nechtěla věřit, že je mi zle až večer a ne po ránu, jako tomu bylo v jejím případě.“   

Jakmile odezní první trimestr, je pravděpodobné, že budete z nejhoršího venku. Přesto vás nevolnost sem tam může provázet po celou dobu těhotenství. Problém může nastat, pokud je doprovázena dlouhodobým častým zvracením, které vede až ke ztrátám na váze. „Na mně nikdo nepoznal, že jsem těhotná, snad až do šestého měsíce. Trpěla jsem velikými bolestmi a zvracela jsem prakticky celý den. Jsem od přírody štíhlá a tehdy jsem ještě pár kilo zhubla. Lékaři mi hrozili hospitalizací, ale naštěstí se nakonec vše uklidnilo a mně se v druhé polovině těhotenství udělalo líp,“ vzpomíná Olga. V boji proti nevolnosti vám aspoň trochu pomůže pravidelná strava, malé porce a dostatek tekutin. Někdo také doporučuje speciální zázvorová lízátka pro těhotné, dětské piškoty nebo lžičku vychlazené Coca-Coly.   

 

Bolest břicha   

Pokud vás trápí bolest břicha, která je ale snesitelná, nestupňuje se, není provázena krvácením, tak se podle všeho nic vážného neděje. Respektive, děje se s největší pravděpodobností to, že se zvětšuje děloha a to s sebou nese nepříjemné pocity. „Své druhé těhotenství jsem naprosto přesně rozpoznala kvůli typickým bolestem břicha, které jsem důvěrně znala z prvního. Tehdy jsem celá vyděšená volala své gynekoložce, ale ta mne naštěstí uklidnila, že opravdu o nic vážného nejde, že se vlivem růstu dělohy roztahují a natahují vazy v těle. Během těhotenství s druhou dcerkou Valinkou jsem si to občasné píchání a pnutí v břiše užívala, věděla jsem, že tak to má být,“ vypráví Kamila.   

 

Únava   

Těhotenství je – zvláště pokud je vaše první a kolem vás celý den nešvitoří starší děti – ideálním obdobím na odpočinek. Zdřímněte si, kdykoliv si o to tělo řekne a budete k tomu mít možnost. Opravdu není legrace vytvářet nového člověka, vaše tělo prochází zatěžkávací zkouškou. Proto se nesnažte přepínat a lehněte si alespoň na dvacet minut, kdykoliv se cítíte vyčerpaná. Nemusíte rovnou usnout, ale vyčistit si hlavu u nenáročného seriálu s miskou nakrájeného ovoce a oříšků zní také moc hezky, nemyslíte?    Ivana udělala chybu, kterou se rozhodla již neopakovat. „Když jsem čekala Filipa, chodila jsem téměř až do porodu do práce. Mám náročné povolání, které nutí člověka být neustále ve střehu. Což se mi samozřejmě zvláště v odpoledních hodinách vůbec nedařilo. Nejradši bych si v kanceláři našla klidný koutek a tam si na chvíli lehla. To ale nepřipadalo v úvahu. Kvůli nepozornosti z únavy se mi nakonec povedl takový kiks, že následky musel s klienty žehlit můj nejvyšší nad - řízený a já dostala tučnou pokutu. Těhotenství, netěhotenství... Podruhé jsem sice byla doma na rodičovské s chlapečkem, ale i tak jsem se rozhodla, že své tělo budu poslouchat. Chodila jsem téměř celých devět měsíců spát po obědě stejně jako Filípek. Bylo mi báječně a doporučuji to všem.“   

 

Kategorie: