Vysoká škola komplimentu

Jeden kompliment vás bude stát jen pár vteřin času a kapku vynalézavosti. Ovládněte umění, jak skládat a přijímat lichotivá slova, a začněte kolem sebe šířit lavinu pozitivní energie!

Text: Klára Doubková

 

 

Představte si, že před vámi kolega z vedlejší kanceláře právě s nefalšovaným obdivem prohodil, že vám to v té nové vínové sukni neodolatelně sluší. Pokud okamžitě nabydete odstínu, proti němuž i ohnivě rudý mák působí poněkud pobledle, a rozpačitě zamumláte něco ve smyslu: „To těžko, potřebuju shodit aspoň patnáct kilo,“ riskujete, že onen galantní kolega příště každou poklonu raději spolkne dřív, než ji vysloví. Což by byla škoda.       

 

Je to o sebevědomí         

Neschopnost přijmout kompliment zpravidla pramení z příliš nízkého sebevědomí. Pokud vás v dětství a v dospívání rodiče či učitelé spíš kritizovali, než chválili, možná hluboko ve vás zakořenil pocit, že si vlastně žádný kompliment nezasloužíte. Jestliže se vaše sebevědomí blíží k bodu mrazu, pak může dokonce dojít k tomu, že upřímně míněnou pochvalu začnete považovat za tíživý závazek, což ve vás vyvolá negativní pocity – hlavně strach z toho, že dotyčného nakonec zklamete, až vás lépe pozná a odhalí, že to s vašimi klady ve skutečnosti není tak slavné. Když se však naučíte na pochvalná slova druhých reagovat pozitivně a doopravdy si je užívat, pocítíte výraznou změnu k lepšímu hned v několika směrech. Získáte pozitivnější představu sami o sobě a zároveň posílíte i vztahy s lidmi ve svém okolí.           

  

Kouzelné slůvko díky         

Osvojte si jednoduchý a univerzální postup, který lze použít při každé příležitosti. Nemusíte se zaplétat do složitých souvětí, řekněte prostě a jednoduše: „Děkuju.“   Na svůj protějšek se usmějte a podívejte se mu do očí. Zaujměte uvolněný postoj – pozor na založené ruce, které by mohly mimoděk působit odmítavě.   Poděkujte i v případě, že vám toto pozitivní hodnocení vyrazilo dech. Možná, že vaše kamarádka prohodí, že vám závidí vaše úžasně štíhlé nohy, zatímco vy jste odjakživa přesvědčená, že mají tvar silně zprohýbaného písmene X. Anebo vám šéf vysekne poklonu za projekt, který má podle vašeho mínění do dokonalosti na míle daleko. Zamyslete se nad tím, jestli sami k sobě nejste mnohem kritičtější než ostatní. Možná zjistíte, že vám nečekaná pochvala ukázala vaše vlastnosti z jiného úhlu a postavila je do mnohem pozitivnějšího světla.        

 

Žádné extrémy         

Pokud začnete dotyčnému okamžitě vehementně vymlouvat, že skutečně oplýváte předpokládanými zásluhami, můžete se ho nechtěně dotknout. Z jeho pohledu to totiž vypadá, že u vás jeho názor nemá příliš velkou váhu. Navíc tím upozorníte na svoje drobné chybičky, kterým lidé ve vašem okolí zatím nepřikládali velkou důležitost. Sebepodceňování je asi nejčastější chybou při přijímání komplimentu, není však radno podléhat ani opačnému extrému. Když vám například lektor na jazykovém kurzu pochválí vaši brilantní výslovnost, raději se vzápětí nepouštějte do hrdého vypočítávání všech jazykových znalostí, kterými disponujete. Získat si cejch nafoukance totiž není právě žádoucí. Naopak, když vás někdo pochválí za povedenou práci, zdůrazněte, že vám s vypracováním úkolu pomohla kolegyně nebo že bez svého milého, který vám bleskurychle nastrouhal jablka, byste možná svůj vyhlášený štrúdl s ořechy vůbec neupekla.     

 

Naučte se obdivovat ostatní         

Pokud to tak skutečně cítíte a pokud díky komplimentu trochu roztály ledy, můžete lichotníkovi jeho poklonu oplatit či nahlas ocenit nějakou jeho stránku, kterou na něm už dlouho obdivujete a zatím jste neměli příležitost se o tom zmínit.   Ale jen v případě, že se vám pochvala sama dere na jazyk a jde skutečně od srdce. Rozhodně se nesnažte komplimenty oplácet systematicky a za každou cenu, vyznělo by to neupřímně. Zkuste se naučit všímat si pozitivních vlastností ostatních průběžně a dávat to najevo při různých příležitostech. Podle psychologů je to mimo jiné určité kognitivní cvičení, které posiluje vaši pozornost. Neomezujte se na prefabrikované poklony, v umění komplimentu platí pravidlo: Čím originálnější a konkrétnější, tím lepší. Vaši kamarádku určitě víc potěší a vryje se jí do mysli větička typu: „V tom novém topu báječně vynikne linie tvých ramen!“ než otřepaná a nicneříkající poklona: „Vypadáš dobře,“ kterou už za svůj život slyšela tisíckrát.  

 

 

Kategorie: