JAK SE BRÁNIT MANIPULACI

Podlehla jste tlaku svého žárlivého protějšku a odvolala noční tah v doprovodu kamarádek? Nebo jste se nechala přemluvit k ‚supervýhodnému‘ mobilnímu tarifu, ačkoli telefonujete jednou za uherský rok? Vítejte v kurzu sebeobrany proti manipulaci!

Text: Klára Doubková

 

Manipulátor může mít podobu psychopatického manažera nadnárodní společnosti s rolexkami na zápěstí, ale stejně dobře vás může potkat i v podobě vaší vetché pratety, která vám při každé návštěvě s rostoucí hysterií předhazuje, že na ni vůbec, ale vůbec nemáte čas (bez ohledu na to, že několikrát týdně poslušně zvoníte u jejích dveří s vlastnoručně upečenou bábovkou). Cíl manipulátora je přitom jediný – jakýmkoli způsobem vás vmanévrovat přesně tam, kde vás potřebuje mít, a přimět vás k jednání, které je pro něj výhodné. A to bez ohledu na vaše pocity a potřeby... Americký psycholog George Simon, který se manipulací zabývá systematicky již řadu let, uvádí velmi dlouhý výčet hlavních strategií, s jejichž pomocí manipulátoři ovládají své oběti. Naučte se je rozpoznávat a příště jim už nesednete na lep!    

 

Široká plejáda triků   

Mezi nejklasičtější taktiky manipulátorů patří deformace reality, ať už ve formě lži, nebo ‚jenom‘ zatajování určitých skutečností, které jim nehrají do karet. Rejstřík manipulačních triků je ale mnohem širší a zahrnuje i strategie, které je opravdu těžké odhalit. Patří sem i pozitivní návnady, jako jsou komplimenty, které vás však mají ve skutečnosti nenápadně dostrkat do určité pozice. „Manžel mojí sestry mi při každé návštěvě už ve dveřích tvrdil, že jsem přesně jeho krevní skupina a že si se mnou báječně rozumí. Když se pak se ségrou kvůli něčemu porafali, očekával ode mě, že budu na jeho straně. Časem jsem tak začala mít nepříjemný pocit, že si mě snaží získat jen proto, aby měl v naší rodině nějakého spojence,“ vypráví jednatřicetiletá Saša. Dalším trikem manipulátorů je předstíraná nechápavost nebo odbíhání k jinému tématu. Určitě i vy jste zažili situaci, kdy jste se snažili odmítnout dotěrného prodejce životního pojištění, zatímco on úspěšně předstíral, že nechápe vaše nesmělé, leč jasné ‚ne‘, a neustále vám popisoval neskonalou výhodnost onoho finančního produktu. A když jste mu položila otázku k věci, namísto věcné odpovědi pokračoval ve svém monologu prakticky tam, kde skončil.    

 

Kategorie: