Česká mořská panna

Zuzana Svozilová je mistryně světa juniorů, držitelka čtyř českých rekordů, studentka, krásná mladá holka a taky nejlepší česká mořská panna.

TEXT: Adéla Hálková

 

Ty jsi vážně taková víla, vlasy jako z mořské pěny... Nedostávají každodenním plaváním na frak?  

To máš pravdu, dostávají, a jak! Bazény jsou silně chlorované a vlasy se strašně vysušují a třepatí. Musí se, a opravdu se to vyplatí, investovat do dražších šamponů, které vlasy obnoví a lépe ochrání.    

 

A vůbec, není člověk, když je profesionálním plavcem, neustále ‚rozmokvaný‘, máš nějaké speciální rituály bránící postupnému ‚rozkladu těla‘?  

Naštěstí to tak fatální následky nemá. Někdo snáší chlor hůř, takže může mít z častého plavání vyrážku na kůži. Snažím se po každém tréninku mazat neparfemovaným tělovým mlékem. Kůže se musí regenerovat.    

 

Když se dívám na tvoje fotografie, k docílení vzhledu a la mořská panna bude zřejmě zapotřebí tvé monoploutve. Popíšeš nám blíže sport, kterému se věnuješ?  

Sportovní disciplína se nazývá Plavání s ploutvemi. Abych mohla závodit, potřebuju onu monoploutev, už podle názvu jde vytušit, že je ploutev opravdu jen jedna, nohy jsou tak přimknuty u sebe. K dýchání je zapotřebí šnorchlu – po celou dobu závodu (s výjimkou plavání na volné vodě, kde musíme kontrolovat směr ‚plavby‘) máme obličej zabořený do vody, paže jsou spojené a natažené před tělem.    

 

Jak ses k tomuto poměrně neobvyklému koníčku dostala?  

Přes mého tátu, který se do svých dvaceti let věnoval klasickému plavání, pak ale zkusil plavání s ploutvemi a byl v tom vážně úspěšný. Do jedenácti let jsem chodila do přípravky, kde jsme se se sestrou naučily plavat, a od roku 2000 jsem se vrhla na ploutve. Bohužel tento sport, ačkoli nás stojí spoustu práce a času, zůstane asi jen koníčkem, nedá se jím, až na jisté výjimky, moc vydělat. Všichni ploutvoví plavci, které znám, mají regulérní práci nebo jsou jako já studenti.   

 

A jak se k té parádnické ploutvi dostanu já, je možné si náčiní někde vypůjčit a sport si vyzkoušet?  

Pro veřejnost není úplně lehké se k monoploutvi dostat. Člověk si ji může koupit přes internet, ale na koupališti si s ní asi moc nezaplaveš. Určitě by sis ji ale mohla vypůjčit v některých potápěčských obchodech a vyzkoušet si ji třeba na dovolené u moře.    

 

Takže neexistují třeba nějaké kurzy pro veřejnost? Pořád mluvíme o mé touze stát se mořskou pannou na stará kolena...  

Zatím jsem o žádném oficiálním neslyšela. Musela bys asi zajít přímo do klubu a zeptat se, jestli by nebyl někdo ochoten ti dát soukromou lekci. Monoploutev nepoužíváme jen my, ale také rychlostní plavci nebo freediveři, tedy plavci s monoploutví, kteří se potápějí na nádech do hloubky.    

 

Není plavání, a obzvláště pro ženy, zdraví nebezpečné?  

Nebezpečné není, ale samozřejmě každý vrcholový sport nese svá rizika. V plavání s ploutvemi jsou ohroženy ženy a muži stejně. I když nás holky sem tam potrápí i věci, které se mužům přihodit nemůžou, to je fakt. Při dlouhodobém každodenním tréninku dochází často k bolesti bederní páteře (kyfóza). Ztuhlé svaly v trapézech. Časté záněty achilovek a šlach, které se léčí velice špatně, jsou totiž stále namáhány.      

 

Kategorie: