Císař na přání

Možná vás v těhotenství napadlo, že byste se rády vyhnuly porodním bolestem a raději si po vzoru mnohých celebrit nechaly provést císařský řez. Lze si i v česku ‚císaře‘ domluvit? a je to dobrý nápad?

 

Pro můj první porod před šestnácti lety mi lékaři z důvodu hraničních rozměrů pánve naplánovali císařský řez, ani se nečekalo, že bych se k tomu měla vyjadřovat i já. Po patnácti letech jsem měla díky štěstí na lékařku možnost zažít přirozený porod. Sama za sebe můžu říci, že i když jsem si při něm sáhla na dno, císařský řez bych si na rozdíl od přirozeného porodu znovu zažít nepřála. Jsou ale těhotné, pro které je představa operace nejlepší variantou. Jsou to například ženy ve vysokých manažerských pozicích, které jsou zvyklé mít vše pod kontrolou. Spontánní porod, který může vypuknout kdykoliv a trvat pár hodin nebo i několik dní, se jim nehodí do diáře. Císařský řez (sekci) lze naplánovat na konkrétní den a jeho délku i trvání následné rekonvalescence lze poměrně přesně odhadnout.   

 

Proč tolik císařských řezů?   

Císařský řez se v České republice podílí na celkovém počtu porodů asi dvaceti procenty. Pro jeho indikaci existuje mnoho důvodů,  leckdy stačí jen poloha koncem pánevním nebo předchozí porod sekcí. Kolik z císařských řezů je provedeno na přání, nelze říci, protože s tímto termínem se u nás nepracuje. Pro všechny sekce provedené v našich porodnicích musí být zřejmý důvod, dělat je na přání je de facto ilegální. „Trvá-li však žena na tom, že chce rodit císařským řezem, indikace se vždy najde,“ říká lékařka jedné z pražských porodnic. „Jednou z nich může být anxietas matris neboli strach rodičky, kdy žena projeví nezvladatelné obavy z přirozeného porodu. Bohužel ne každý porodník má se ženou čas diskutovat a vysvětlovat jí výhody přirozeného porodu oproti císařskému řezu. Lékař, který je v časové tísni, protože na něj během ordinačních hodin čeká ještě dalších 15 až 20 rodiček, se do rozebírání tohoto problému pravděpodobně nepustí. Je však velice důležité probrat situaci zejména se ženou, která už má císařský řez nebo jiný operační výkon na děloze za sebou. V tomto případě je její motivace rodit či nerodit spontánně jedním ze zásadních faktorů odrážejících se i na úspěchu konce těhotenství.“ Jako další důvod velkého počtu sekcí uvádí lékařka rostoucí trend zažalovat lékaře, za co jen lze. Zatím to sice známe spíše z amerických filmů, ale tato praxe se začíná objevovat i u nás. „Bohužel, u porodu nikdy není stoprocentní jistota, že dopadne dobře. Pokud by si žena přála císařský řez, porodník by ho odmítl provést a porod by nedopadl dobře, lékař by se vystavoval hrozbě žaloby. A za provedený ‚zbytečný‘ císařský řez ještě nikdy nikoho rodička ani její rodina nežalovali. Bohužel, strachem lékaře z případných soudních tahanic a dezinformovaností rodiček se ubíjí to pravé porodnictví,“ vysvětluje lékařka. Aby se lékař pokusil těhotnou ženu rozhodnutou rodit císařským řezem ‚naladit‘ na přirozený porod, musí mít dostatečný elán a odvahu, aby překonal riziko plynoucí z případného neúspěchu. Při pracovním vytížení lékařů je jistě pohodlnější raději ženě vyhovět a císařský řez indikovat.    

 

Opravdu ho chcete?  

Císaře na přání rodičky tedy lze provést, stačí najít ten správný důvod. Ale jste si jistá, že je takový plán výhrou? Sekce je poměrně náročnou břišní operací. Rekonvalescence trvá mnoho týdnů a celkové zhojení dělohy až rok. Navíc si zkomplikujete další těhotenství, po císaři se zvyšuje riziko prasknutí dělohy nebo vrůst placenty do jizvy. Zatímco po spontánním porodu bez komplikací jste velmi brzy fit a můžete se již v den porodu starat o své děťátko, v případě císaře skončíte na několik hodin na jednotce intenzivní péče, miminko vám budou nosit na kojení a několik dalších dní budete mít kvůli jizvě problém s pohybem, a to nejen s miminkem v náručí. Jizva, jakkoliv je malá, vám zůstane do konce života a leckdy se stane, že břicho zůstane v určitých místech citlivější na dotek nebo vás bude jizva ‚táhnout‘.  

 

Kategorie: