Proč jsou diety nanic? (a obzvlášť ty od celebrit!)

Jak se vyznat v dietách? A proč se vlastně snažíme drasticky hubnout, abychom pak těžce shozen kila zase nabrali při nejbližším pokušení v podobě velkého zmrzlinového poháru?

Text: Alžběta Bublanová

Foto: Shutterstock.com

 

Proč se prostě nedržíme starého dobrého pravidla, které nám praví, že jíst se má všechno, ale s mírou? Protože jíst pravidelně a zdravě je běh na dlouhou trať a s blížícím se létem potřebujeme zhubnout okamžitě. Proto se pouštíme do krutých diet, které nám ničí zdraví. Navíc spousta žen si nechce připustit, že jejich typ postavy jim za normálních okolností nedovolí se přiblížit k postavám typu Twiggy, a proto zvolí násilnou cestu. A potom vyzkouší všechno. Od mléčných diet přes dělenou stravu až po diety slavných. Ale ty bychom měli nechat na tom hvězdném nebi a nesnažit se jim přizpůsobit. Proč? Protože nevíme, jak vypadají několik měsíců poté, co dotočili poslední záběr. Možná je dohnal jojo efekt nebo komplikované zdravotní potíže. A také proto, že celebritám se náročné diety s extrémními sportovními výkony drží snáz, když nemusí pravidelně chodit do práce a na hlídání dětí mají chůvu. Podle specialisty na výživu Petra Havlíčka je pro normální ženu nemyslitelné sportovat několik hodin denně. Vedlo by to akorát ke kolapsu. Navíc v české kotlině je nejběžnějším typem ženské postavy tvar hruška a s tím prostě i úmorným cvičením nic nenaděláme.

 

Nechme iluzi dokonalosti iluzí

Nicméně slavné ženy stále útočí na naše sebevědomí a předhánějí se v rozmanitých dietách. Rekordy v dietách láme americká herečka Jennifer Aniston, která například vyzkoušela dietu založenou na dětské stravě a živila se jen dětským pyré z ovesných vloček. Jak vidíte, diety celebrit rozhodně nejsou nic zdravého. A navíc, slavné ženy jsou pod společenským drobnohledem, neschovají se před fotoaparáty a kamerou, která opticky přidává nějaké ty kilogramy, a tak mají přece jen o důvod navíc váhu tak moc řešit. Herečka Amanda Seyfried říká, že jako hollywoodská star prodává iluzi dokonalosti a za to ji platí. Ta totiž kvůli krásné postavě, kterou ukázala ve filmu Pokušení, musela několik dnů jíst jen čerstvý špenát.

 

Ničivé diety po porodu

Čtyři měsíce po porodu shodila 16 kilogramů slavná herečka Kate Hudson. Victoria Beckham se měsíc po porodu pustila do opravdu drastické diety. Dopřávala si jen pět hrstí pokrmu denně, aby se záhy stala hvězdou Týdne módy v New Yorku. A i v našem malém rybníčku českého showbyznysu najdeme celebrity, které pro štíhlou postavu udělají nemožné. Modelka Agáta Hanychová krátce po porodu nafotila kalendář, kde se pyšnila postavou, jakou bychom u ženy, která před časem porodila, vůbec nečekali.

 

Hubnoucí návody na webu pro anorektičky

Čert ví, jak toho přitom Agáta Hanychová docílila, ale jedno je jasné, modelky toužící po super štíhlé postavě jsou ochotny udělat nemožné. Bohužel trend vychrtlých manekýnek, který v šedesátých letech nastolila dětsky vyhlížející Twiggy, se stále drží. A tak se dívky pouštějí do diet, které už vážně ohrožují jejich zdraví. Nejznámějším jejich trikem je vata namočená v džusu, která vyvolá falešný pocit sytosti, ale přitom do těla žádné kalorie kromě malého množství džusu nedostane. Další šílenou metodou, jak se bránit kaloriím, je namáčení menstruačního tamponu v alkoholu, který si dívky pak zavedou do pochvy. Berou to jako šalamounský způsob, jak se opít, ale přitom se vyhnout přísunu kalorií, kterých je v alkoholu požehnaně. Přes sliznici se tak alkohol dostane do těla a dívky se opijí stejně, jako kdyby drinky popíjely klasickou cestou. Ale tady jde už opravdu o zdraví. Drastický alkohol může jejich vagínu vážně poničit, nehledě na to, že je jejich pohlaví musí docela silně pálit. Ale co by dívky pro anorektickou postavu nevytrpěly, že...

Touha po úzkém pasu vede dívky až do ordinace lékařů nebo rovnou na akutní příjem v nemocnici. Anorexie se právem obávají všichni rodiče dospívajících dcer. Ale slečny jsou mazané a dokonce se radí na různých webových stránkách, jak jíst co nejméně. A tady už nejde o žádné rady, jak zhubnout povánoční kila, ale opravdu ostré návody, jak se téměř zabít. Na webových stránkách se objevují komentáře typu:
„Přála bych si být anorektičkou, ale zatím nemám tak silnou vůli. Obdivuju tě, drž se.“ Na jiných stránkách pro anorektičky dívka, která jí denně jen jeden rohlík s mlékem, žádá o radu, jak má zhubnout.

 

Kila dolů, kila nahoru

Extrémy se sice objevují u dospívajících dívek, ale není ani výjimkou, že anorexií onemocní dospělá žena. Častějším problémem bývá nekonečný řetězec hubnutí a přibírání. Tělo, kterému se totiž nedostanou základní živiny, si začne rychle dělat zásoby hned poté, co mu nějaké dodáte. Navíc, experimenty s dietami se nevyplácejí i ze zdravotních důvodů. Například hubnutí na základě pojídání citronů po dobu deseti dnů vám nepřinese nic jiného než bolesti hlavy a velkou únavu.

 

Přijdou na řadu gigantické zadky?

Můžeme doufat, že nesmyslné hubnutí a honbu za extrémně štíhlým tělem brzo vymění ideál typu krev a mlíko. Štíhlost po vzoru Twiggy tu panuje už půl století, je přece načase to trochu obměnit. Asi jste si všimli, že se ve světě objevuje nový kult – ženy s pořádným vypracovaným pozadím. Nenechte se mýlit, svoje pozadí netrénují zákonitě v posilovně, spíše se vrhají pod skalpel plastických chirurgů. Také možnost.

 

 

Buďte sama sebou

Ať bude v budoucnu ideál krásy jakýkoli, neměly bychom mu slepě podléhat. Spíše bychom se měly naučit být spokojené s tím, co máme. A pokud se mu přesto budeme chtít nějak přiblížit, držme se hlavně zdravého úsudku, ať neskončíme s anorexií na jednotce intenzivní péče či s velmi nepodařenou plastikou čehokoli.

 

 

 

Kategorie: