JSME PÁR, ALE NESPÍME SPOLU...

Pro některé je sex pilířem vztahu, některým jedincům stačí jen fyzická rozkoš bez závazků a jiným postačí jen ten vztah.

TEXT: ALŽBĚTA BUBLANOVÁ

 

Některé dvojice se rozhodnou žít bez sexu dobrovolně, jiné jsou k tomu okolnostmi donuceny. Každopádně, psychologové se shodují, že vztah bez sexu má šanci vydržet více než vztah bez přátelství. I když to tak nevypadá, protože se zdá, že sex je všude a je motorem partnerského soužití, některé páry ho nepotřebují. A teď není řeč o starších lidech, ale i o třicetiletých, kteří už mají děti a nebaží po sexuální rozkoši. Berou to tak, že jsou jako rodina kompletní a vztah postavili na jiných hodnotách. Podle poradce pro rodinu PhDr. Petra Šmolky to není nic neobvyklého. „Partneři, co spolu žijí už dlouho, mají vlastně právo na nízké sexuální chutě,“ říká Šmolka. Problémem se to stává až tehdy, pokud to jednomu z nich nevyhovuje. Odborníci tvrdí, že nejhorší je nátlak. Dokonce i taková nevěra podle nich udělá méně potíží, než když partner toho druhého nutí do něčeho, co nechce.

 

Mluvte o tom

Důvodů absence tělesné lásky je více. Může jít o nějaké fyzické či psychické onemocnění. Nebo může nastat nějaká těžká životní situace, kdy na sexuální hrátky nemáme náladu. Své udělá také stres či neúspěch v práci. „Žena se mnou po porodu už nechtěla spát,“ svěřuje se 35letý kadeřník. „Zpočátku jsem to chápal, ale když to trvalo rok, začal jsem na ni naléhat. Tehdy mi na ro vinu řekla, že ona to nepotřebuje, že by se do toho jen nutila. Trvalo další půlrok, než jsme se odhodlali navštívit manželskou poradnu. Moc jsem tomu nevěřil, ale když jsme o tom mluvili, jako by zmizela mezi námi propast. Jako bychom se k sobě vrátili, a to nejen duševně, ale i fyzicky. A musím říct, že to naše milování potom bylo jiné, stačilo mou ženu jen více pochopit.“

 

Kategorie: