INTERNETOVÉ DISKUZE

V dnešní době může kdokoli kdykoli celému světu sdělit svůj názor, a i když to nebude číst celý svět, uvidí to alespoň čtenáři článku, pod který si svůj skromný komentář umístím.

TEXT: Alžběta Bublanová

 

A je jedno, že si tak troufnu pod vymyšleným jménem, i tak cítím, že jsem jim to natřela. A obešla cenzuru tím, že jsem mezi písmena sprostého slova napsala tečky. Proč máme tak rádi diskuze pod články umístěnými na internetu? Jsou vůbec k něčemu a kdo z nich těží? A čím se liší od hospodských řečí? Minimálně tím, že jsou anonymní. I když se musí čtenář zaregistrovat, lze si vytvořit falešné jméno. To v hospodě nemůžeme, tam co řekneme, bude spojováno s naší tváří. Proto na internetových diskuzích zazní nejen sprostá slova, ale také ne příliš promyšlené výkřiky, které nejsou ničím originálním a zdá se, že plní funkci jakési úlevy. Komentáře jsou fenomén, který už zkoumají vědci. Tak například přišli na to, že není těžké zmanipulovat internetové diskuze, které lze ovlivnit jedním falešným pozitivním ohlasem. Lidé se nechají ovlivnit předchozím hodnocením, je-li pozitivní. Negativním komentářem se ovlivnit nenechali. Ale to vlastně není ani třeba, protože negativních příspěvků je v diskuzích i tak dost. 

 

Zlynčovat, zabít. Tak a teď chci like!

Dostáváme se tak k tomu, o čem vlastně ty komentáře jsou... Samozřejmě, že je potřeba hodnotit podle webových portálů, čtenáři Blesk.cz mají jiné komentáře než čtenáři novinek nebo Ihned.cz. Ale vesměs mají něco příbuzného, a sice absenci originality, nedokážou překvapit a jsou velmi předvídatelné. Pokud se objeví například zpráva o tom, že došlo ke znásilnění, čtenáři nezklamou a většina jich napíše něco o obnově trestu smrti, velmi časté jsou také popisy různých druhů kastrace, a čím bolestivější, tím víc si příspěvek zaslouží palců nahoru. Sadismus je v příspěvkách běžný právě kvůli anonymitě, pisatel si tak beztrestně uleví. Nedojde ani k žádné společenské újmě. Nebo myslíte, že jinak by třeba 25letá slečna řekla nad kávou v cukrárně: „Do zadku jim narvat lahev od piva. Ubožáci, kterým asi ženská nechce normálně dát...“ (použito z diskuze na internetovém portálu Novinky.cz). V soudech nad zločincem jsou diskutéři zajedno a velmi často se v komentářích objevuje černobílé vidění světa. Jasně, když někdo znásilní ženu, zaslouží si trest, ale v komentářích je patrné, že lidé by zatím pouze obviněného, a tudíž neodsouzeného muže veřejně vykastrovali, zbičovali, polili ho benzínem a zapálili. Chtějí tím dát najevo, že nectí presumpci neviny, nebo nesouhlasí s naším soudnictvím, nebo tak ventilují hněv na něco, co vlastně nemá s tématem článku vůbec nic společného? Těžko říct, protože z heslovitých výkřiků plných gramatických chyb se to poznat nedá. Ale je z nich cítit zloba, nenávist a negativismus a hlavně se vyznačují na první pohled správným názorem, který není kontroverzní, je jednoduchý a jasně odsuzuje vše zlé. Ovšem to, co je a není zlé, už neřeší. Zkrátka, nejvíce plusů mají příspěvky, kde se píše, jak moc jsou politici zlí (pro jistotu všichni, abychom nikoho neurazili), vrazi patří na oprátku a my slušní lidé si zasloužíme lepší osud. 

 

Negativně, bez humoru

„Člověk by čekal, že se lidé při sobotě budou chtít pobavit, odreagovat, nebo se alespoň pousmát. Ale oni ne. Jsou raději nepříjemní jako osina někde a plivají po diskusích oheň na autory i provozovatele serveru,“ píše ve svém článku „Kdo nic neumí, píše komentáře“ novinář David Procházka, který se ostře pouští právě do komentátorů a na závěr svého článku zmiňuje něco o potrefené huse, a ta se opravdu chytí, protože diskutéři nedají na sebe dlouho čekat a opravdu použijí svůj štiplavý negativismus. A to je právě tolik typické pro reakce pod články. Zloba a trochu až tupá naštvanost jsou hlavními aktéry v diskuzích. Co v nich ale chybí, je pro Čechy tolik příznačný humor. Pokud se snad v příspěvcích objeví nějaká nadsázka, je často nepochopena a obdařena hojným počtem mínusů. I když se v diskuzích nedozvíme mnoho zajímavého (často se jen jednodušší formou zopakuje, co bylo už řečeno v článku), nezasmějeme se a jen ztrácíme čas, přesto si rádi komentáře přečteme. Možná právě proto, že nás ničím nepřekvapí, mají vesměs jednotný jednoduchý černobílý názor na svět, který nás tak nějak ukolébá. Jinak nám diskuze asi moc nepřinášejí. I když je ve hře svoboda slova, je na místě otázka, zdali jsou diskuze pod články správné. Někteří jejich odpůrci dokonce založili na sociální síti stránku „Zrušte diskuze pod novinovými články“, ale vzhledem k tomu, že na Facebooku se dnes vytvoří stránka na ledacos, nedá se tento krok považovat za nějakou větší revoltu vůči diskuzím. Komu ale komentáře přinášejí maličko růžovější sny, jsou právě provozovatelé internetových serverů, kterým tak díky tomu přibudou zakázky od zadavatelů inzercí. Protože čím víc času lidé stráví na konkrétním serveru, tím pro ten server z hlediska poptávky inzerentů lépe. 

 

 

Když se nemám kde zeptat, jdu na diskuze

Jinak jsou komentáře pod články vesměs zbytečné, ale pojďme se podívat na jiný druh diskuzí, které jsou vlastně hlavním obsahem konkrétní stránky.

Jde o různé diskuze na webových portálech typu Lide.cz, kde si zaregistrovaný jedinec zadá dotaz a skupinka lidí mu radí, jak může. V něčem tyto laické poradny smysl mají, a sice ve vědomí, že daný problém, který řešíme, řeší více lidí. Obzvlášť v oblasti zdraví jsou tyto diskuze velmi rozšířené, a pomocí internetu se tak můžeme rychle zeptat na věci, o kterých bychom se jinak styděli mluvit tváří v tvář. „Ahoj. Mám problém s únikem moče, hlavně když zakašlu, tak moč unikne. Stydím se za to a bojím se jít za doktorkou,“ hodí do placu anonymní diskutérka pod pseudonymem Jackie N. A pak se strhne vlna odpovědí od těch, kteří něco podobného taky zažili nebo zažívají. Tyto diskuze ovšem mají jedno nebezpečí, a sice neodbornost. Nebohá Jackie N místo toho, aby šla k lékaři (ale i tato rada tam jistě zazní), si bude doma míchat čarovné nápoje, které jí poradil nějaký Rambo XY.

Mám radost, že můj článek bude normálně otištěn na papíře, kde si čtenáři mohou své komentáře čmárat akorát na svůj kuchyňský stůl, protože jinak...

Renda2: „Co si ta krava mysli, asi nema chlapa, kdyz pise takovy kraviny, ze nemame smysl pro humor? A ona jako jo?“

Novotná R.: „Něco na tom pravdy bude, že ty diskuze jsou kolikrát ubohý, přitahují zakomplexovaný, nudný a agresivní jedince, kteří si takto dokazují sílu.“

Anonym48: „Drz hubu. Kdo je tu zakomplexovany? Jdi si radeji za svym starym.“

Jim Beam: „chlastaaaat.“ ♥ 

Kategorie: